Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Pravda a lež

Nemáme rádi, když nám někdo lže. Chceme tedy vždy slyšet pravdu?

  • pravda-a-lez

Nechceme. Nejsme na to připravení. Staletí lží nás rozmazlují a činí nás "méně odolnými vůči pravdě". Když se vás někdo zeptá: "Sluší mi to?", nechce slyšet: "Ne, nesluší." (pokud by váš názor byl takový), chce slyšet lež, která mu zvedne sebevědomí. Politické strany nám k tomuto tématu, zvláště teď, před volbami dávají velmi dobré příklady. Mnohdy se nejedná o přímou lež, tedy o smyšlený fakt, jedná se spíše o zakrývání pravdy. A tady je problém. Je zakrývání pravdy lež? Lež je opakem pravdy, to víme všichni. Ale je zakrytá pravda lží?

Podle mého názoru ano. Pokud podle vašeho ne, nevadí, shodnout se můžeme na tom, že zakrytí pravdy není úplně korektní. A tak se tedy podívejme, jak zakrývají naši milí politici pravdu. Velmi oblíbeným způsobem je něco slíbit, ale neoznámit, jak daného slibu dosáhnout. Další ze způsobů zakrývání pravdy, i když u nás ne tak frekventovaný, je pod nějakou velmi vážně se tvářící záminkou nezveřejňovat informace. Naprostým přeborníkem v této disciplíně je nepochybně vláda USA (nebo někdo kdo stojí za vládou? Nemám v tom úplně jasno a divil bych se, kdyby oni měli.)

Tam si zvolili nadmíru důležitou "Národní bezpečnost". Jak ale může například zveřejnění videozáznamu letadla narážejícího do Pentagonu ohrozit národní bezpečnost? Nijak, pokud tam to letadlo opravdu je. A pokud tam není? Také nijak, národ to nijak neohrozí, jen určití pánové v obleku by mohli mít problém. Hájit to, že Pentagon je nejstřeženější budova v USA, tak se záběry s ním nemohou jen tak šířit? Tak hlavně, že budovy kolem mají bezpečnostní kamery, kvůli zachycení případné kriminality, když video by se pak nemohlo ani zveřejnit, aby mohla veřejnost pomoci s dopadením pachatele. Tady lze vidět typický doprovodný jev lží. Lhář se do toho sám zamotá, protože jeho lež byla příliš složitá. Rozdíl mezi tímto a výše zmíněným "Sluší ti to" je ve složitosti, a v tom, že jedna lež škodí a druhá má potenciál pomoci (zvýšeným sebevědomím jedince).

Kdo další nám lže? Lže nám náš jazyk. Ano, i ten nám lže, vyvíjel se staletími říkání lží, a tak jsme do něj a do zvyklostí spojených s vyjadřováním nevědomky zavedli několik lží. Ať už se jedná o lži zmírňující dopady skutečnosti na naši psychiku (lidé už nejsou tak často mrtví, jen někam odchází, ale kam?), nebo lži zmírňující reakci jiných lidí na nepříznivost situace. Nebo, moje oblíbené, lidé s vyším vzděláním (ale i bez) záměrně používající odborná a cizí slova při komunikaci (jakékoli) s lidmi, kteří tato oslova nemusejí tak úplně znát nebo chápat jejich význam. Ano i toto pokládám za lež, dobrý řečník nebo pisálek by měl být schopen vyjádřit se tak aby ho pochopil každý. Pokud někdo záměrně využívá "zvláštní slova", aby uvedl ve zmatek jiné a sám se tak dostal do výhody, tak lže. (Můj názor)

Děkuji za přečetní mého článku a závěrem bych chtěl ještě dodat jednu věc. Lhát sám sobě je to nejhorší, co může být. Lžete sami sobě? Já sám sobě lžu, bohužel.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře