Období po odchodu Nečasovy vlády bylo a je rozhodně klidnějším. Nový rok bez problémů a nakonec i Sobotkova vláda se už blíží
- Podrobnosti
- 13. leden 2014|
- Alois Matuška|
- 3760 x
Přelom roku a začátek ledna 2014 byly ve znamení dvou politických rivalů, a to prezidenta Zemana a zřejmě příštího premiéra Bohuslava Sobotky. Nejdříve Sobotka vyhrál zahřívací kolo se svými pučisty ve straně ČSSD, kdy sběratele funkcí Haška a jeho "rebel-tým" porazil na plné čáře, a pak už makal na trojkoalici s hnutím ANO a stranou lidovců. Podle názorů Zemana z páteční hradní tiskovky, a podle odpovědí ze včerejší debaty u Václava Moravce na ČT1, je už zřejmé, že žádné zbytečné překážky Sobotkovi na cestě k vládnutí on klást nebude.
Jakákoliv vláda na přelomu roku byla lepší jak někdejší Nečasova vláda
S novým rokem 2014 jsem na svém blogu necítil přílišnou nutnost nějak se vyjadřovat k politické či jiné situaci v naší zemi. Domnívám se totiž, že závěr minulého roku i náběh roku nového proběhly standardním způsobem, samozřejmě s řadou inovací i změn. Ale takový už je trend a hektický svět kolem nás. Někdo pronášel proslovy k národu na Nový rok, někdo už na Štěpána, někdo chodí do kostela, jiný do hostince, někdo cestuje, jiný pracuje. Jako pozitivum jsem vnímal a vnímám doposud, že v zemi funguje vláda, jedno zda dočasná nebo trvalejší. Všechno vidím jako lepší variantu než minulou vládu zamilovaného expremiéra Nečase a pak všehoschopného Kalouska. Nakonec stejně si dodnes nejsme jistí, kdo vlastně prakticky šéfoval minulé koaliční vládě. Zda slabý premiér z ODS Petr Nečas, nebo ekonomicky podnikatelské duo pánů Kalousek – Drábek, nebo nakonec často spící kníže ze Schwarzenbergů, a to za tiché výpomoci sukně Jany Nagyové z Úřadu vlády. Dost možná, že to ani minulí, často se střídající ministři Nečasovy vlády nevěděli. Po vzetí do vazby tří exposlanců z ODS a premiérovy milenky Nagyové se všechno stejně zbouralo jak domeček z karet. Nakonec jsme ještě mohli být rádi, že až přespříliš iniciativní domina Nagyová u nás neúkolovala a nerozložila vedle vojenské rozvědky i rozvědku civilní, nebo i další instituce aparátu státu.
Němcové vládní šifra „101" nevyšla a ve volbách propadla ODS i TOP 09
A po letním celkem zvláštním dění kolem vlády nevlády, kdy například minulá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová se svým stranickým druhem Martinem Kubou, stále vyhlašovali do médií jakousi tajnou šifru „stojedničku" a chtěli od prezidenta Zemana klíče o Strakovy akademie, přišly mimořádné volby. Pro stranu ODS byly volby doslova mimořádné, protože po jejich zhruba dvacetiletém bytí na politické mapě ČR se málem tato strana nedostala ani do Sněmovny. Podobně dopadla strana turistů Mirka Kalouska, tedy TOP 09, která rovněž byla ráda, že po své krátké existenci vlastně nezanikla. Chybělo málo a museli dřívější političtí turisté, kteří přišli od dřívějších lidovců a jiných zrušených stran, opět něco založit nebo lehce přejít zase do další strany. Politika zkrátka pro některé byla a je turistikou. Nakonec ještě v Česku už profláknutí politici, se rozhodují o trochu delším putování až do Evropského parlamentu. Alespoň jsem to loňského roku zaznamenal od exministra a ničitele úřadů práce Jaromíra Drábka, který české volby komentoval slovy, že „raději v příštím roce zkusí eurovolby". Možná jen pozapomněl dodat, že nejdříve by ho tam někdo musel zvolit. A my už pak vidíme, jak europoslanec Drábek ničí sociální systémy nejen u nás, ale v rámci celé EU, kde navíc zavádí tzv. evropské sociální karty... Zkrátka, opět bychom světu dali nějaké inovace a zase se vyznamenali.
Na scéně Zeman a Sobotka, kdy ODS a TOP 09 nikdo nepostrádá
Přelom roku a začátek ledna 2014 byly ve znamení dvou politických rivalů, a to prezidenta Zemana a zřejmě příštího premiéra Bohuslava Sobotky. Nejdříve Sobotka vyhrál zahřívací kolo se svými pučisty ve straně ČSSD, kdy sběratele funkcí Haška a jeho rebel-tým porazil na plné čáře, a pak už makal na trojkoalici s hnutím ANO a stranou lidovců. Přestože se rychlost kooperace na nové vládě, hlavně ze strany prezidenta Miloše Zemana, možná mnohým nelíbila, domnívám se, že doba přípravy a čekání na jmenování premiéra a pak nové vlády zase nebyla tak zbytečná. Strany si vyříkaly své, nováčci se postupně zorientovali v budově sněmovny a někteří teprve pochopili, co se od nich bude příští 4 roky očekávat. A světe div se(!), dokonce byl schválen i zákon o státním rozpočtu na rok 2014. A to si exministr Kalousek myslel, že bez jeho knížecích rad a chytrostí ho nikdo už nikdy možná nedá. Opět se zmýlil a pomalu Kalousek zjišťuje, ostatně i jako spící přítel Karel a jejich celá strana, ale i kamarádi z modré ODS, že zase je nyní už nikdo tak moc nepotřebuje a dokonce nepostrádá.
K Zemanově účasti v Otázkách u Moravce – rozhodně prohrál Moravec!
V hlavní roli se tak po svém loňském uvedení do prezidentského úřadu konečně vyskytl Miloš Zeman. Je nyní na něm, kdy a v jaké podobě bude jmenovat novou koaliční vládu. Po jeho častých lapáliích z loňského roku, už lze konstatovat, že na Hradě se usadil a jeho kroky a činy jsou už standardnější, než během svého zajíždění v úřadě. Podle jeho názorů z páteční hradní tiskovky, a podle odpovědí ze včerejší debaty u Václava Moravce na ČT1, je už zřejmé, že žádné zbytečné překážky Sobotkovi na cestě k vládnutí on klást nebude. Také už Zeman přiznal a vysvětlil, že se loňského roku dosti zmýlil při výběru některých blízkých spolupracovníků. Ona i ta hradní kancelář opravdu za Mynáře nefunguje tak, jak by měla a Mynářová (ne)prověrka od BIS už je málem ostuda na ostudu. Zeman celkem dobře hodnotil předloženou koaliční smlouvu a také cíle vládní koalice, a to přestože měl připomínky, kde na některé bude Sobotkova vláda brát peníze. Bylo vidět, že má i nadhled ohledně lustračních osvědčení pro kandidáty na ministerské posty. Moderátor debaty Václav Moravec byl při prvním letošním duelu se Zemanem až přespříliš (ne)novinářsky útočný a osobní. Dokonce jsem zaregistroval od některých komentátorů dnes na internetu i jejich názory: „ že se Moravec choval jak spratek". Myslím si, že v moderované diskusi bylo televizní vysvětlování si parametrů v počtech respondentů při průzkumech veřejného mínění, nebo třeba žoviální pojmenování aktivit prezidenta ve stylu, že si prezident vybírá práci „jak v samoobsluze", bylo už hodně přes čáru dotazovací, běžné a slušné novinařiny. Jedna věc je nezávislost veřejnoprávní televize a odvaha s objektivitou jejich novinářů, ale druhou stranou této mince by měla být vždy i jakási formální úcta instituce státu k volené hlavě státu a vůbec k úřadu prezidenta. Podle mého tady Moravec rozhodně nehrál čistou novinářskou hru. A to jeho zvykem většinou nebývá.
(Matuška)
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (27.6.2025)
- Pravda o Zelenském (video)
- Pan VK komentuje aktuální události na SV (27.6.2025)
- Otázka - Odpověď V.V. Pjakina ze dne 23.6.2025
- Kyjev připravuje masivní útoky: Ukrajinské ozbrojené síly nasmlouvaly desítky tisíc dronů s dlouhým doletem
- Rakušan je zákeřné zlo