Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

NÁZOR KE DNI: V případě Ratha se rozpovídala Salačová. A nevoják Vondra chce další hračky – tentokrát zase auta na miny.

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

S blížícím se koncem roku to vůbec nevypadá, že se blíží i konec kausy vazebně stíhaného poslance a lékaře Davida Ratha. Asi si ho tam chtějí nechat i na Vánoce. A tak deník Insider mohl napsat, že Salačová shodila všechny aktéry kauzy Rath a při výslechu minulý měsíc objasnila prý pozadí některých milionových zakázek ve středních Čechách. A Vondrovo ministerstvo obrany nutně potřebuje speciální vozy odolné proti minám. Tak nyní hodně přemýšlím, kdeže u nás v Česku máme miny a proč auta potřebujeme?

  • nazor-ke-dni-v-pripade-ratha-se-rozpovidala-salacova-a-nevojak-vondra-chce-dalsi-hracky-tentokrat-zase-auta-na-miny

V obžalované Salačové se hnulo svědomí a rozjasnila se jí paměť ohledně Ratha

S blížícím se koncem roku to vůbec nevypadá, že se blíží i konec kausy vazebně stíhaného poslance a lékaře Davida Ratha. Asi si ho tam chtějí nechat i na Vánoce. Když už to vypadalo celkem nadějně, že advokáti zpochybní stěžejní odposlechy jako neprůkazné, a že snad už bude vyšetřování případu probíhat bez Litoměřické věznice, tak jako vždy v Česku, našel se i nyní onen práskač „Čurda". Lépe asi napsat Čurdová. Tou je Ivana Salačová ze stavební firmy, která prý s hejtmanstvím Davida Ratha čile podnikala a spolupracovala. A tak deník Insider mohl napsat, že vlastně shodila všechny aktéry kauzy Rath. Při výslechu minulý měsíc, po několika měsících vazby, objasnila prý pozadí některých milionových zakázek ve středních Čechách. A tak vyšetřovatelé už (možná) vědí, kdo si říkal o úplatky, kdo je obdržel a jak se podváděly veřejné zakázky v Rathově hejtmanství. Ještě jde a půjde o to, zda těmto povídačkám uvěří i soud.

Nechci hájit poctivost při výkonu funkce hejtmana a poslance pana Ratha, to ať dokáže vyšetřování a soud, ale rozhodně se mi hned nabízí nejméně několik tzv. „ALE". Tak třeba, zda vůbec povídaní obviněné Salačové, není jen využití zákonného institutu – spolupracuj a dostaneš méně, resp. snaha po dosažení polehčující podmínky jako stébla své záchrany. Pokud o stroji machinací se zakázkami na kraji věděla, tak do něho byla přinejmenším stejným dílem i aktivně zapojena. Pak se mi nelíbí, že lékaře Davida Ratha musí mít státní zastupitelství už sedmý měsíc za mřížemi, když řada jiných vyšetřovaných (např. opilý řidič a kmotr Janoušek, nebo někteří politici i z vládních stran) se klidně pohybuje na svobodě. Nakonec veselost a volný pohyb některých z nich jsme mohli zaznamenat i při víkendovém finále tenisového Davis Cupu zprostředkovaném televizí.

Zřejmě jasný dvojí metr a snaha mít „rebela" poslance Ratha mimo poslaneckou sněmovnu a mimo mediální svět. Pak ještě snad jen jedno „ALE" – rozhodně už několik let nevěřím rádoby investigativním příspěvkům redaktorky Sabiny Slonkové, proto také její vyjádření ke kause jí zřejmě neoblíbeného, ale inteligentního Ratha, beru spíše jako hon na někoho a hlavně „na zakázku". Když se motivovaný vlčák vydá na stopu, myslím, že vždy někoho chytne na švestkách za kalhoty. Je to můj názor, samozřejmě, že nemusí s ním ona i jiní souhlasit, ale tu pachuť z jejích textů mám vždy následně po jejich přečtení.

Vondra chce auta na miny! To nás v Česku někdo ohrožuje, nebo jen další zbytečná hračka?

Jsou zprávy a rozhodnutí, které mi moje hlava nebere. Nyní se k nim přidává informace z ministerstva obrany, že nutně potřebujeme a budeme kupovat speciální vozy (kategorie MRAP) odolné proti minám a nástražným systémům. Tak nyní hodně přemýšlím, kdeže u nás v Česku máme miny, a proto tato auta nezbytně potřebujeme? Navíc, když se prý naší vojáci z rizikových oblastí, jako je Afghánistán, už stahují. Má se tak rozšířit naše sbírka obrněných vozidel. A to nemáme ještě zaplaceny přechozí nákupy obrněnců. A nových aut na miny má být až 30 kusů a jedno vozidlo přijde až na 20 milionů. Co s nimi ten nevoják a ministr obrany Alexandr Vondra chce dělat? Tak to neví asi nikdo z nás.

Navíc armáda si za minulých 5 let už pořídila 250 různých obrněných vozidel a stálo to cca 20 miliard korun. Vypadá to, že zkrátka si kluci pořizují hračky. A dosti drahé hračky! Při zvažování slov škrtacího ministra financí Kalouska, že musíme šetřit, už vůbec nechápu, proč se má takto zbytečně utrácet. Stát škrtá všude, sociální oblast už nemá ani na nutné sociálně slabé občany, nebo na důchody, školství a kultura jako vždy stagnují a my si kupujeme do „sbírky" další zbytečnou armádní techniku.

Doma se nabízí její využití snad jen při fotbalových zápasech, nebo v případě, že nás přepadnou mimozemšťané. Jinak snad už miny z naší bývalé armády ČSLA už byly zlikvidovány v 90. letech snaživými kvaziekonomy a hospodáři. Pak to má v tom našem státě ekonomicky fungovat, ekonomika stagnuje, národa ubývá, ale armádního materiálu budeme mít možná až na rozpoutání světové války. Vypadá to, že to naše ekonomické podporování a zásobování NATO, určitě podle úkolování hlavně z USA, se nám už krutě nevyplácí. A ono věčně citované armádní motto – „zbrojíš-li, ubráníš mír" – už hodně dlouho neplatí a jen nás ekonomicky zrujnuje. Kterou hračku si Vondra vymyslí příště ...??

(Matuška)

Matuškův blog

Facebook komentáře