Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

NÁZOR KE DNI: Ministr Babiš auditem odhalil turecké hospodářství u nás, nakonec je stále z čeho krást (?) O finance si říká i EU a NATO, bohužel.

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Audit zadaný ministrem financí Babišem odhalil u ministerstev v gesci hnutí ANO u faktur za 16 miliard korun absenci povinných dokladů o vyhlášení veřejných soutěží a zadání zakázek. A to přesto, že jen za poslední 4 roky bylo provedeno 86 kontrol ze strany NKÚ. A tak to vypadá, že státní úředníci, resp. jejich zadavatelé politici, provozují v Česku něco jako turecké hospodaření. Krade se zde bezmála už 25 let – a stále je z čeho, stále je co krást! Navíc veřejný dluh už činí skoro 2 biliardy a nikomu to nevadí. K tomu pak ještě byrokracie EU a zvýšené náklady pro NATO...

  • nazor-ke-dni-ministr-babis-auditem-odhalil-turecke-hospodarstvi-u-nas-nakonec-je-stale-z-ceho-krast-o-finance-si-rika-i-eu-a-nato-bohuzel

Babiš auditem odhalil ve státní správě Česka turecké hospodářství

Audit zadaný ministrem financí Babišem odhalil u ministerstev v gesci hnutí ANO u faktur za 16 miliard korun absenci povinných dokladů o vyhlášení veřejných soutěží a zadání zakázek. A to přesto, že jen za poslední 4 roky bylo provedeno 86 kontrol ze strany NKÚ. A tak to vypadá, že státní úředníci, resp. jejich zadavatelé politici, provozují v Česku něco jako turecké hospodaření. Ministerstva obchodují s firmami, které jsou bez zaměstnanců, ale také ve finanční insolvenci, nebo dokonce už dávno ukončily svojí činnost. U stejných dodavatelů byla při nákupech u různých rezortů vyjednána různě vysoká cena, lišící se v řádech až statisíců, nepořádek je také v inventáři a materiálním vybavení rezortů. Úřady mají více tiskáren než zaměstnanců, někde jsou zakoupeny za statisíce notebooky, které se ale nepoužívají, kupovali se také nehorázně drahé, ale i zbytečné dárky a reklamní předměty (viz kalhotky a trenýrky s bobrem na ministerstvu ŽP, nebo málem zlaté šavle u Vězeňské služby). Zřejmě při tomto kvapu a nepořádku v péči o státní finance stát přišel v polistopadovém období o pěkných pár stovek miliard a při rozvaze, že možná za každým nákupem a investicí stály úplatky, nadhodnocování cen, provize, ale i nekompetentnost, tak lze říci i biliard. A to není třeba připomínat například průšvihy toho nejlepšího ministra financí Kalouska, když jako ekonom svého času řádil s nákupem a majetkem na ministerstvu obrany (nefungující padáky, zbytečné či nevhodné zbraně, předražené zakázky...).

Polistopadové období přineslo více vidět do špinavé ekonomiky státu

Nejsem ekonom, nerozumím tomu a tak vycházím jenom ze zpráv z médií, internetu, také často spíše z neověřených údajů a informací, ale dovedu si představit, že nejlépe se vždy všude kradlo tam, kde býval binec a nepořádek. Známe to z předlistopadových časů, zdomácněla nám všem hesla ve stylu "kdo nekrade hodinu, ten okrádá rodinu", nebo pamatujeme melouchaření, v pracovní době zvláštní práce a fušky pro své šéfy a nadřízené apod. Ještě jen krátce po 17. listopadu 89 si pamatujeme, jak na plotech a domech vysely letáky popisující kolik, že tisíc brali na výplatách šéfové, úředníci a hlavně funkcionáři stranických orgánů. A my obyčejní lidé, kteří jsme pracovali jen za několik pár tisíc, jsme se tak dozvěděli, že například soudruzi tajemníci z okresních výborů KSČ brali až 10 či 20 tisíc Kčs a lidé z vyšších orgánů až několikrát více apod. Pro některé to byly informace známé, pro další spíše bajky a některým to bylo jedno. Dnes už žijeme v éře otevřených a hlavně dostupných informací, také z internetu můžeme zjistit rozdíly mezi náklady a mzdami ve veřejném sektoru a v podnikatelské sféře. A tak víme nebo jen tušíme, že centrální rezorty a státní firmy vyplácejí svým lidem až statisíce – viz ředitelé ČEZ, ČD... Nebo že jedna ženská sukně, jednoho nejmenovaného premiéra, která dřela jako kůň, brala až statisícové úřednické odměny a vydělávala tak ročně milióny. A k tomu za státní peníze vychutnávala luxusu vládního ubytování v Hrzánském paláci včetně úhrady smyslných i nesmyslných nákladů, k premiérovi pouštěla klienty za vstupenky ve stylu značkových kabelek a drahých dárků. Zkrátka málem prodávaná "demokracie" a přeměna státní služby na bohorovnost a nedotknutelnost.

Krade se už skoro 25 let – a stále je z čeho ...

A tak si při mých amatérských úvahách nad (ne)ekonomikou a spíše hospodářskou kondicí naší země říkám, jak jsme jako bývalý stát ČSSR, tehdy ještě s bratry Slováky, museli být jako země bohatí, když už se tu ve velkém rozkrádá z časů prvních malých a velkých privatizací, pak také z proslavené Klausovy kuponové privatizace, světu jsme předvedli, jak se tunelují firmy, vrcholoví politici a šéfové z centrálních, krajských i místních úrovní berou řádně až milióny na výplatách a výhodách, neřádně pak další milióny jako úplatky nebo tzv. "držhubné". Krade se zde bezmála už 25 let – a stále je z čeho, stále je co krást! Navíc veřejný dluh už činí skoro 2 biliardy a nikomu to nevadí. Takže ono to národní hospodářství za komunistů zřejmě nebylo tak úplně špatné a nestálo na hliněných nohách, jak se nám snažil po listopadu 89 dramaticky vykreslit Václav Havel nebo jeho další příznivci. Dnes má možnost se každý na internetu podívat, kolik že zaměstnanců zaměstnává každý úřad státní správy, nebo státní firmy, pak také kolik jednotlivé resorty vyplácí na mzdách těchto úředníků, lze si k tomu přičíst náklady na mzdy a služby spojené s funkcemi 281 poslanců a senátorů. A pak s těmito zhruba odhadnutými stamiliardami placenými takto, navíc s mandatorními výdaji státu na penze důchodců, na sociálně potřebné (nemocné, nezaměstnané, flákače, ale také na menšiny, Rómy...), stále ještě ČR ekonomicky funguje a neklekla si na kolena.

O finance si říká EU a bohužel i armády NATO

A to už nemluvím o nových zbytečnostech placených do byrokraticky nafouknuté a až často zbytečné centrály EU, kde jen provoz institucí EU + EP rozhodně stojí několikanásobně více, jak někdejší centrály RVHP. Zkrátka 90. léty minulého století skončilo bipolární rozdělení světa na Východ a Západ a kapitalistické vize na starém kontinentu potřebovaly zřídit nového hlídače a žrouta pro řízení států s tzv. euroatlantickým stylem a zaměřením. A všechno nové něco stojí, nové zaběhnuté pak přináší další náklady – a takto nám vznikl moloch instituce EU. Po rozbití "železné opony" mezi západní a východní Evropou pak také skončil vojenský pakt Varšavská smlouva a bylo třeba, dle pokynů Bruselu a USA, rozšířit západní blok NATO o nové země. S tímto rozšířením bylo třeba také se přezbrojit, zcela obměnit armádu, profesionálně i technicky. A přestože máme ve zbrani několikanásobně méně kluků vojáků, než jsme měli za totáče, náklady se naopak zvýšily a rostou stále. Filosofie tohoto světa si zkrátka vždy vytvoří nepřítele, pak je třeba i více zbraní a armádních výdajů, finančně si pomohou hlavně firmy produkující vojenskou techniku a zbraňové systémy, ty jestřábím stylem dodávají stále modernější zbraně a ty staré je třeba vystřílet anebo prodat do rozvojových zemí. Ještě že člověk (bohužel) vynalezl boje a války, takže staré se zlikviduje a je třeba nové.

A Ukrajina připomíná návrat do časů "studené války"

A dnes na pozadí aktuálních událostí východně od nás – na Ukrajině – bohužel názorně a málem v přímém přenosu vidíme, jak tento systém vlastně standardně funguje. Propojení demagogie, politiky, armády a války, navíc za masivní politické motivace až direktivy mocných tohoto světa. O událostech na Ukrajině a jejich důvodech, tj. proč začal Západ a EU koketovat s Janukovyčem, pak nepodepsání schválně nevýhodné asociační dohody s EU, potom Západem připravený krvavý Majdan, odtržení Krymu, snad už dnes žádný normální člověk ani nepochybuje. Nechci ve své (ne)ekonomické úvaze probírat Ukrajinu, jen připomenout, že tyto formy mocenského vládnutí rovněž stojí každý stát – rozuměj daňové poplatníky – tj. opět zvýšený rozpočet a vyšší náklady. Nevím, zda a proč Americe, státům NATO a EU stálo za to, chtít se dostat touto násilnou formou a cestou až k hranicím Ruska a opakovaně znovu vytvářet železné opony a agresivní bipolární vztahy Západ – Východ, resp. USA – Rusko. Jisté ale je, kdo to všechno zaplatí. Nakonec opět ta samá EU, která se na východní tragédii podílela a podílí, dnes oznámila, že bude připravovat na podzim vrcholný summit států s cílem pomoci dárcovky právě dnes bombardované a bojující Ukrajině. Nepřipadá vám tento "válečnický koloběh jestřábi – zbraně – politici – válka – finance" podobnost se zbytečným dilema – co bylo dříve, zda vejce nebo slepice?

(Matuška)

Psáno pro blog: http://www.moje-nazory.estranky.cz/

Facebook komentáře