Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Moderátoři z ČT pod Bakalu? Fandím, ale v Obrácení Ferdyše Pištory nevěřím. A naše novinařina nejen před volbami

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

Bývalí moderátoři ČT, Veselovský a Drtinová, mají pracovat pro Bakalovu společnost Economia. Budou točit publicistická, exkluzivní videa, kde mají vystupovat i vybraní hosté. Zkrátka majitel této mediální firmy – Zdeněk Bakala – si přes tyto dva novináře zřejmě bude vylepšovat svůj image a PR. A pomůcka pro voliče ve stylu – čí chleba jíš, toho píseň zpívej. Letos máme dvoje volby a už nyní k prvním euro-volbám jsou média plná povětšinou jen pozitivních textů kolem našich kandidátů. Ale je to pravda všechno?

  • moderatori-z-ct-pod-bakalu-fandim-ale-v-obraceni-ferdyse-pistory-neverim-a-nase-novinarina-nejen-pred-volbami

Moderátoři (rebelové) z ČT Veselovský a Drtinová k Bakalovi?

Tak jsme se dozvěděli, že bývalí moderátoři ČT, Veselovský a Drtinová, mají pracovat pro společnost Economia. Budou prý točit publicistická a hlavně exkluzivní videa pro svého zaměstnavatele, kde mají vystupovat i jejich vybraní hosté. A pak už se jen popisují samá pozitiva – nezávislost, objektivnost, to že to tak funguje i ve světě atd. Zkrátka majitel této mediální firmy – Zdeněk Bakala – si přes tyto dva novináře zřejmě bude vylepšovat svůj image a PR. Když si tak zavzpomínáme na poslední (stačí) jen půlrok chování těchto moderátorů v pořadech ČT, tak nevím, zda se dá sázet na jejich objektivitu. Vždyť v ČT roky fungovali podle zadání šéfů zpravodajství televize, sem tam náhlé momenty odvahy, pak při rebelii zase přešli do týmu loajálních zpravodajců. Větší odvaha u obou byla snad jen na závěr jejich televizní éry, ale to už určitě příštího zaměstnavatele měli dohodnutého, tak jaké odvaha, že? Nevím, jak ostatní čtenáři či diváci, ale vzhledem k jejich bývalému zaměstnavateli, České televizi, která svojí (ne)objektivitu prokázala a stále prokazuje hlavně v nynějších časech „ukrajinské krize", rozhodně nevěřím ani ČT, kde se oba moderátoři na tomto faktu také podíleli, ale ani najednou k objektivitě se hlásící Bakalově společnosti Ekonomia. Stačí si občas pokazit den a projít si určitě také objektivní média, jako je iHned, Ekonom, nebo Respekt.

Na „Obrácení Ferdyše Pištory" už nevěřím

A vize, že by nyní tato i jiná Bakalova média, posilněná o vyškolené slouhy z ČT, byla objektivní, mi nepřipadá reálná. Sice by to bylo skoro jako v Langerově hře – Obrácení Ferdyše Pištory, kde kasař Pištora vykrádá vilu bankéře, pak zachrání děti před požárem a je náhle hrdinou, ale v toto snad dnes už nikdo ani nevěří. Snad jen podobnost majitele vykrádané vily Rosenštoka a majitele společnosti Ekonomia Bakaly někoho napadne. A když si ke všemu přidáme ještě určitě férové a jen košér jednání uhlobarona Bakaly vůči ostravským horníkům, kde koupil desítky tisíc bytů někdejšího OKD vlastně za hubičku, samozřejmě ihned pronajal (vlastně zanedbané mizerné byty), aby je nyní po rekonstrukcích z peněz nájemníků nabízel na amsterodamské burze až za 250 mil. euro, skoro za 7 miliard korun, vidím to skoro jako svatokrádež. Podobně i jeho útlumový program na posledních šachtách Ostravska vlastně musí sanovat za stamiliony stát. Proto, z důvodů mnou jen naznačených, nevěřím, že by byť snaživí profesionálové novináři – Veselovský a Drtinová, ale i majitel Bakala, chtěli najednou zvednout novinářskou a publicistickou laťku a stát se zachránci žurnalistiky v Česku. Vždyť dnešní zpravodajství nejen veřejnoprávních médií (ČT, ČRo a ČTK), ale i ostatních sdělovacích prostředků u nás, jedno zda soukromých nebo ve státních, kolem Ukrajiny je jedna velká lež.

Může se mnou kdokoliv souhlasit nebo nesouhlasit, ale při konfrontaci skutečných událostí z jednotlivých oblastí Ukrajiny, podaných prostřednictvím jejich televizí a přes sociální sítě internetu, českým médiím povětšinou už nevěřím. Závěrem bych rozhodně touto svou úvahou nechtěl předčasně dehonestovat, podcenit a oznámkovat nikoho z uvedené dvojice moderátorů České televize, ale v českém pytli novinařiny a PR, k tomu ještě v podnikatelském prostředí jednoho z nejvlivnějších českých průmyslových magnátů, to rozhodně nebudou mít lehké a jednoduché. Nakonec novinařinu provozovanou přes miliardáře zaznamenáváme a sledujeme už dnes například před dalšího vlivného magnáta, a to Andreje Babiše. A moje vyjádření by zde bylo vlastně téměř totožné s názorem na mediální impérium Bakaly. Pak si občané vyberme...

Před volbami i slogany o nezávislých a statečných médiích

Pomůcka k novinářům a k napsanému v novinách pro voliče ve stylu – čí chleba jíš, toho píseň zpívej. Letos máme dvoje volby a už nyní k prvním euro-volbám jsou média plná povětšinou jen pozitivních textů kolem našich kandidátů. A tak podle vlastnictví těchto novin, nebo dokonce sbratřených skupin více novin, můžeme už odhadnout a většinou i předem poznat názory nejen jejich novinářů (zaměstnanců), ale zejména pak politiků, kteří chtějí k volbám získat naši přízeň a naše hlasy. A často uváděné slogany – o nezávislých novinářích nebo o nezávislém tisku – je přece jen nutné brát trochu někdy s určitou rezervou. Jde přece v první řadě o obyčejný zaměstnanecký vztah – majitelé novin, a pak ředitelé novin, novináři, tj. zaměstnanci dané firmy. A hledej v tomto obyčejném podnikatelském řetězci ty odvážné a statečné zaměstnance – novináře. Často to pak je jak s hledáním oné pověstné jehly v kupce sena...

Někdo by třeba uvedl za statečného Václava Moravce, ale já bych se už tohoto tipu zřejmě bál. A zkouším si představit, že kdyby nedělní debatu nemoderoval Václav Moravec, kterého dalšího profesionála by tam nasadili. Už někdy dříve jsem napsal, že bych se dokonce obával, že třeba vystudovaná právnička a také novinářská jednička Daniela Drtinová, by některé politiky až "kosila" při nedělním obědu. Ale až na výjimky lze říci, že v českých rukou je z nejčtenějších periodik hodně málo novin – z větších bych uvedl snad jen PRÁVO (majitel česká společnost BORGIS) a HALÓ NOVINY (česká společnost FUTURA).

Asi takto vypadá náš novinářský rybník

Jako největší ryby v novinářském česku skutečně vidím hlavně dva podnikatelské magnáty – a to Andreje Babiše, dnes už i místopředsedu vlády, který vlastní skupinu MAFRA a.s. – tj. Mladá fronta Dnes a Lidové noviny. Druhým magnátem je právě už uváděný miliardář Zdeněk Bakala, majitel společnosti ECONOMIA, a.s. A ostatní novinářské skupiny podnikající v novinařině u nás, mají sice ve svých řídících orgánech řadu Čechů, ale většinou jde o zahraniční majitele a jejich vliv na politické subjekty není alespoň viditelně tak výrazný. Například vlastník regionálních novin DENÍK, společnost VLTAVA-LABE-PRESS se jen česky tváří, ale jejím vlastníkem je HKM Beteiligungs GmbH z Rakouska. Stejně skupina Ringier Axel Springer CZ, která vydává vedle bulvárních periodik Blesk, Aha, také týdeník Reflex, je švýcarskou firmou. Závěr snad jen to, že jsem chtěl v textu trochu poukázat, že za médií stojí vždy konkrétní majitelé, sponzoři a jejich zájmy. A rozhodování nejen u květnových voleb je a bude jen na každém z nás. A tak podle novinářů a majitelů konkrétních novin se snažme chápat nabízenou pravdu, objektivitu a zájmy těchto novin, ale i důvody, ekonomické vazby a vztahy zviditelňovaných politiků nebo politických stran.

(Matuška)

(psáno pro - http://www.moje-nazory.estranky.cz/)

Facebook komentáře