Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Dříve řády, dnes dozorčí rady

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Média přinesla informaci o trestním oznámení advokáta Lásky na trojici bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu a zároveň na premiéra Petra Nečase. Dle advokáta tři bývalí poslanci výměnou za složení mandátu získali posty v dozorčích radách státních podniků.

  • drive-rady-dnes-dozorci-rady

Nemohu jakkoli posuzovat oprávněnost kroku pana advokáta, neboť jistě on sám nejlépe ví, co a jak činí. Přesto mě jeho čin vede k zamyšlení, zda až nyní si této poměrně běžné praxe povšiml např. právě pan advokát či šlo v podání těchto třech pánů, bývalých poslanců o něco dosud mimořádného, ba dokonce nevídaného.

Osobně si myslím, že jde spíš o praxi běžnou a děje se napříč stranami zleva doprava. Pánové a dámy, opouštějící lavice zákonodárců z důvodů obvykle svého dalšího nezvolení, jsou-li ve své rodné straně, nejlépe aktuálního vedení tzv. dobře zapsáni, směřují do rad dozorčích – tu VZP, Pozemkového fondu, Čepro apod. Jako odůvodnění jsem si v r. 2009 vyslechla od jednoho současného předsedy nejmenované levicové parlamentní politické strany, že se tak neděje ani toliko pro odbornost dotyčného nebo dotyčné, ale prostě, že s ním není možné zamést za jeho dlouholeté zásluhy.

Prý tyto dámy a pánové přinášejí do stranických subjektů žádané informace a tak... Kdyby tomu tak bylo, musel by think-tank této nejmenované politické strany být jednou velkou studnicí (odborných) informací. Ale není. Tedy pokud např. pomluvy nejsou těmi kýženými informacemi. A to už možná budeme blíže pravdě. Co si ale myslím, že je mnohem prozaičtějším odůvodněním, že dotyční si prostě ještě přijdou finančně na své – za zásluhy. Jaké? To už se laskavý občan raději neptá. Prostě třeba nehynoucí.

Krok pana advokáta skoro obdivuji. I když -  proč až nyní? Vždyť tato věčně zelená praxe v naší politice je jako plevel, skoro nezničitelná. A děje se nejen směrem k dozorčím radám státních firem, daří se jí i na úrovni politiky od těch nejnižších pater. To se např. zřídí placená funkce předsedy kontrolního výboru ve městě, říkejme mu Most, kde se do té doby s ohledem na pracovní vytížení v dané funkci toto zařazení obešlo neplaceně. 

Ale opět jsou ve hře zásluhy, pomluvy a smyšlenky na jiné, méně pohodlné a poddajné, nikoliv odbornost daného politika, který je do této funkce umístěn, prý aby si to nyní vládnoucí sdružení, potažmo hnutí po dalších volbách vybraly jako protislužbu – třeba za koaliční vládu (ta se nestala, ale „přátelství" pokračuje), posty pro své nejbližší anebo např. za propozice pro výběrové řízení o IT v Krajské zdravotní, a.s. nemocnice Ústeckého kraje. To když se sejde zájem podnikatelův a předsedy hnutí v jedné osobě. A aby se taky nesešel, za ty peníze! A podtrženo, sečteno společným jmenovatelem těchto relací je „boj proti korupci". To mediálně frčí a skoro všichni na to věří a občan naletí.

Takže trestní podání páně advokátovo je skoro jako probuzení Růženky, co ji zvali „Šípková". Problém je ten, že u nás se ne a ne najít ten Jaroslav, co by to království ze spaní vzbudil a naše „Šípková Růženka" mezitím transformuje v hydru. A na to už snad nebude mít žaludek ani ten Jarda.

Facebook komentáře