Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Dopis zaslaný MUDr. Aleně Dernerové, senátorce za Severočechy. cz

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Předkládáme Vám text dopisu, který jsme zaslali senátorce MUDr. Aleně Dernerové, zvolené za Severočechy.cz. Obsah souvisí s praktikami, které dnes neprobíhají zdaleka jen v nejvyšších patrech politiky a "dobře" se jim daří již na úrovních nižších. Jestli to tak patří, posuďte sami.

  • dopis-zaslany-mudr-alene-dernerove-senatorce-za-severocesi-cz

MUDr. Alena Dernerová

Kancelář senátorky:

Výzkumný ústav pro hnědé uhlí
Budovatelů 2830,
Most 434 01

Vážená paní senátorko,

zastupitelko města a kraje,

obracíme se na Vás hlavně proto, že působíte jako zákonodárce za volební obvod Most a jste prezentována médii jako „bojovnice proti korupci". Naposledy v souvislosti s podáním ústavní stížnosti na amnestii prezidenta V. Klause. Proto bychom rádi znali Váš názor a postup v konkrétní věci rozrůstajícího se klientelismu na úrovni politické moci, s níž jste také Vy osobně spojena jako politička a za jejíž stranickou část jste kandidovala.

Jedná se o následující. Dlouhodobě sledujeme a vyjadřujeme se k dění politiků za subjekt, za nějž jste kandidovala, tedy Severočeši.cz ve městě Lomu u Mostu. V něm od r. 2010 působí koalice Severočeši.cz, ODS a VV a velmi zavádějící praktiky, které tu fungují za aktivní organizace a přispění této koalice, byly nejednou prezentovány na stránkách tisku (Mostecký deník, Týdeník 5 + 2 dny apod.). Pokud byste stála o některé další zdroje, poznatky apod., můžeme poskytnout. Jakýmsi (zatím) posledním vyvrcholením tamějšího dění je situace v lomské ZŠ. Není bez zajímavosti, že osobou, která je koalicí používána k jakési „pacifikaci" situace (samozřejmě taktéž honorována z financí města, tedy daňových poplatníků), včetně příp. eliminace kritiků a odpůrců koaličních praktik, je bývalý starosta Lomu, Váš protikandidát ve volbách do Senátu v r. 2010 Ing. Josef Nétek (KSČM), který dnes „dodává" potřebný většinový jedenáctý hlas.

Jiný, o to zajímavější, nikoliv nepodobný je případ dalšího, minimálně podivného chování a postupu na úrovni komunální politiky ve statutárním městě Mostu, ne však ve veřejném zájmu. V něm jste taktéž zastupitelkou za SMM, jak je známo. A nyní citujeme: „Proto jsme se dohodli tak, že ČSSD a ODS budou v radě a komunistům jsme nabídli funkce v kontrolní sféře včetně vytvoření placené funkce kontrolora[1]." A na jiném místě: „Za naši vstřícnost se nám ´´odvděčili´´ jejich krajští kolegové[2] - do koalice nás nevzali. Tato partaj by ale měla mít dostatek sebereflexe. Ať mi nikdo neříká, že předseda KSČM Vojtěch Filip neví, že v Mostě jako v jediném velkém městě v  republice vládli komunisté. Ať mi neříká, že nemohl v ústecké krajské organizaci KSČM zasáhnout. Proč jim tam neřekl: „Hele, vy to těm Severočechům.cz musíte vrátit. A spolupracovat s nimi dál!"[3] Tolik slova F. Ryby, člena předsednictva Severočechů.cz, tedy jistě nikoliv bezvýznamného funkcionáře subjektu, za nějž jste taktéž kandidovala.

Vážená paní senátorko,

zastupitelko města a kraje,

znamená to tedy, že místa v politické sféře se zřizují jako placená, pokud se to těm či tomu politikovi, nebo spíše politickému subjektu prostě hodí? Tvrzení F. Ryby je více než vypovídající. Lze se tedy domnívat, že za tento krok – zřízení placeného místa – funkce v komunální exekutivě – očekává subjekt Severočeši.cz, za něž jste kandidovala, od zástupců KSČM jakousi protislužbu? Jde tedy v tomto případě o běžnou praxi onoho srůstání ekonomických a politických zájmů od nejnižších politických pater? V onom textu otevřeně prezentovaných nejvyššími politickými představiteli podobných subjektů.

Jak byste prosím hodnotila toto počínání z pohledu úsilí „boje s korupcí", protože jste sama za tento subjekt kandidovala, a jaký byste tedy, paní senátorko, zvolila postup v případě skoncování s touto praxí?

Nejen my bychom rádi znali Váš názor jako člověka, politika veřejně činného, který se profiluje jinak, než popisuje výše uvedená politická praxe směřující do vyšších politických pater a jež je většinou kritizována (dokonce bylo v tomto smyslu podáno trestní oznámení na premiéra Nečase a bývalé poslance za ODS, kteří složením mandátů umožnili trvání vládní koalice). Ukazuje se však, že jsou takto „nemocná" nejen nejvyšší patra, ale že vše má své kořeny na úrovních mnohem nižších, Mostecko nevyjímaje. Jsme toho názoru, že ale v tomto by neměl být rozdíl a mělo by být korupčnímu chování, jednání, klientelismu zejména v politice bráněno dostupnými prostředky. Třeba právě otevřenou angažovaností osob Vaší vážnosti.

Očekáváme proto vstřícnost a reakci z Vaší strany, že projevíte zájem o uvedené skutečnosti a že sdělíte svůj postup.

Považujte prosím náš text za otevřený, tedy jej poskytneme médiím a zveřejníme na internetu.

S pozdravem

Leoš Vaněk, předseda OMMO, v. r.

Mgr. Hana Svobodová, Ph. D., 1. místopředsedkyně OMMO[4], v. r.

Více na souvislosti textu[1] Snad jen drobné upřesnění - nejde o žádného kontrolora, ale funkci předsedy kontrolního

výboru na Magistrátu města Mostu, zřízenou jako placenou právě pro Jiřího Kurcina (KSČM) a do té doby samozřejmě neplacenou.

[2] Míněno zřejmě zástupci za KSČM na kraji, resp. vítězové krajských voleb na podzim r. 2012, o čemž detailně víte jistě Vy sama.

[3] Krušnohor, prosinec 2012, číslo 12, s. 27

[4] „Občané městu, město občanům" (OMMO), Moskevská 1463, 434 01 Most, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.hnutiommo.cz, tel. + 420 605 87 03 46

Facebook komentáře