Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Březen je měsícem střídání a změn. Změny přinese i sjezd ČSSD. A snad už medvědáři přestanou s torturou Ratha a voděním na řetězu.

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Letošní měsíc březen je mimořádně bohatý na politické události u nás doma a zejména pak ve světě. V řadě států a na vrcholných postech dochází ke změnám. A tak k „vystřídání“ prezidentů došlo nejen na Pražském hradě, ale změnu jsme zaznamenali také ve Vatikánu, kde už druhý den úřaduje papež František, nebo třeba v jedné z největších ropných velmocí na světě, ve Venezuele. A bude vězeň David Rath svým oponentům vadit až do příštích parlamentních voleb? A tak se tedy bude ještě několik měsíců vodit v řetězech s medvědáři od vsi ke vsi a s výraznou cedulkou „pozor nebezpečný“?

  • brezen-je-mesicem-stridani-a-zmen-zmeny-prinese-i-sjezd-cssd-a-snad-uz-medvedari-prestanou-s-torturou-ratha-a-vodenim-na-retezu

Březen se stává měsíce střídání a změn – náhlých i potřebných

Letošní měsíc březen je mimořádně bohatý na politické události u nás doma a zejména pak ve světě. V řadě států a na vrcholných postech dochází ke změnám. A tak k „vystřídání" prezidentů došlo nejen na Pražském hradě, ale změnu jsme zaznamenali také ve Vatikánu, kde už druhý den úřaduje papež František, nebo třeba v jedné z největších ropných velmocí na světě, ve
Venezuele, kde po úmrtí levicového prezidenta Hugo Cháveze převzal prezidentování dříve viceprezident Nicolás Maduro. Tak ke změně snad dojde třeba také na postu našeho ministra obrany, kde už snad premiér Nečas sebral svojí dříve ztracenou odvahu, a armádního generála Vlastimila Picka řádně uvede do funkce ministra obrany. Snad u největšího vojenského profesionála v zemi už konečně nebude překážkou zhrzená a nekompetentní „nevojanda" z podivného fanklubu LIDEM, místopředsedkyně vlády Karolína Peake. Jejich trapáren během osmidenního komického působení v rezortu obrany snad už bylo dostatek i na trpělivého Petra Nečase. Navíc mu určitě jeho odvahu podpořil (nebo nařídil?) nový prezident Miloš Zeman. Ať tak, či onak, hlavně že už i směrem k NATO a ostatnímu světu budeme mít uznávaného a vrcholného armádního velitele a odborníka.

Ostudy, kopanců, ultimat a výhrůžek už snad Nečasova vláda ze strany dříve Bártovsko-Johnových  Veverek, a nyní nikým nezvolených LIDEMáků, bylo dost a až přehršel. Určitým uklidněním v tomto ohledu pro nás občany je jistá skutečnost a prognóza, že po příštích parlamentních volbách, tito političtí a nekompetentní rádoby politici a vyděrači, nebo spíše tato marketingově vytvořená skupinka Bártových placených fanoušků a později Peakovských přeběhlíků (se členskou základnou do jednoho autobusu Karosa), o placená křesla ve sněmovně určitě nezavadí.

Hodně očekávání od sjezdu ČSSD, také hodně práce po škodách Drábka a spol.

Zřejmě by se dalo o nejrůznějších politických změnách a událostech hlavně u nás doma psát ještě dlouho. Hodně v tomto uvažování naznačí i víkendový
37. sjezd strany ČSSD v Ostravě. Právě jeho mottem se stala myšlenka - Nový začátek pro naši zemi. Nechci spekulovat, zda i tam dojde ke změně předsedy strany, nebo ve vrcholových funkcích, je to jejich vnitrostranická záležitost. Určitě této straně přeju já osobně jen všechno nejlepší. Věřím, že do hodně blízkého budoucna snad ČSSD přispěje ke zklidnění politického napětí u nás, ke zlepšení ekonomické kondice v zemi, a že tolik potřebné sociální aspekty a náhledy zakomponuje do národohospodářských programů a strategie úspěšnějšího výboje naší země. Protože pragmatické „pravicové recepty" a hlavně zbytečné experimenty už poškodily co se dalo a v konečném důsledku většinou ničemu nepomohly. Rozhodně, právě rezort sociálních věcí a zaměstnanosti dopadl po Drábkově a Šiškově ajťáckém kouzlení a zbytečných reformách nejhůře ze všech.

Důvěra občanů v tento rezort, tuto vládu a pravicové vládnutí je na nejnižším bodu mrazu za posledních 23 let. Zřejmě žádná polistopadová strana, tak jak nyní vládní TOP 09, vedená maskotem Schwarzenbergem a chemickým „ekonomem" Kalouskem, občanům této země tak neuškodila a tak je neponížila. O užitečnosti změn na MPSV, o reformách nereformách, o (ne)informačních programech a technologiích v sociální oblasti a na úseku pomoci nezaměstnaným, by mohli hovořit statisíce našich nezaměstnaných stejně jako tisíce už změnami hodně otrávených úředníků na úřadech práce po celé zemi. Těm ale ta „byznys parta" kolem exministra Drábka, ajťáka Šišky a jejich kamarádů rozhodně naslouchat nikdy nechtěla a sloužit už rozhodně vůbec.

Kauza lékaře Ratha už hodně smrdí a má pachuť nespravedlnosti

Téma březnových změn a personálních rošád bych rád zakončil jedním případem, který už skoro po roce získal hodně silnou pachuť nespravedlnosti a výrazně negativní exkluzivity. Je to držení poslance a exhejtmana Davida Ratha skoro rok ve vazbě. Nechci polemizovat kolem připravovaného obvinění, také o oprávněnosti zatčení, o vyšetřování za korupční jednání, nebo o přípravě na obvinění a řádný soud tohoto známého lékaře a politika. V tomto ať konají příslušné vyšetřovací orgány, také justice a další kompetentní instituce. Jen mi už hodně dlouho vadí ona už desátý měsíc se táhnoucí vazba a nucený pobyt ve vězení. Asi každý z nás umí vyjmenovat nejméně pět případů a kauz, kdy se udály mnohem závažnější zločiny a jednání, kdy daleko větší lumpárny jsou vyšetřovány na svobodě, nebo kdy se obžalovaným daří vyhýbat se soudním přelíčením a pak dokonce nástupům do vězení.

Tyto případy se už týkaly určitě několika desítek známých nebo méně známých politiků na centrálních i regionálních úrovních. Nevzpomenu si ale na případy s tak dlouhou vazbou. Myslím, že nejen já, ale už hodně lidí v této zemi, vidí ve věznění Ratha a publikování mu vyčítaných zločinů čistě politickou kauzu. Je to případ pro odstrašování, pro boj neschopné pravice s ambiciózní levicí, pro neustálé ukazování, jak je ta ČSSD zkorumpovaná a zlodějská. Také jde o viditelný zástupný problém při kritice občanské veřejnosti směrem k Nečasově vládě a vůbec ke stranám vládní koalice. Pravice tak může vlastně denně prohlašovat apsát – „vy nám nadáváte a koukněte jaké mega korupčníky vy sami máte, vy byste chtěli spravovat stát a kradete už i na krajích, vy kritizujete Nečase a Kalouska, ale koukněte, jak dopadl váš oblíbenec Rath"! Zkrátka je to jak v té Smetanově opeře – medvědáři vodí od vesnice k vesnici svého medvěda v poutech a poukazují na jeho nebezpečnost!

Případ už dávno ztratil dávku spravedlnosti a lidskosti

Je smutné, že už skoro nikdo ve státě nechce toto trapné divadlo ukončit, že státní reprezentace neumí a nechce popohnat justici k finálnímu účtování a souzení. Že nikdo nemá odvahu rozhodnout o vyšetřování Ratha na svobodě, bez vězeňské cely. Že už mockrát nebylo vyhověno žádostem o propuštění, kde byla garantována kauce, bylo už zřejmé, že už nemůže být mařeno vyšetřování a ovlivňování svědků, že nejsou žádné náznaky na uprchnutí za hranice. Divadlo s rebelem a zdatným kritikem pravice ve vrcholné politice se zkrátka zřejmě musí hrát až do konce. A už vůbec není v této kauze kus lidského srdce – obviněný má přece v Praze svojí rodinu, své malé kluky, nebo také nemocného otce také lékaře ...

Budou medvědáři Ratha vodit v řetězech až do příštích voleb?

Rozepsal jsem se k věznění tohoto jednoho politika a lékaře dnes snad proto, že tisk zveřejnil zprávu, že dnes má Okresní soud Praha – západ rozhodovat o tom, zda poslanec a exhejtman David Rath po téměř roce stráveném ve vazební cele bude nadále vyšetřován na svobodě. To za situace, kdy jeho rodina už složila řádnou dvoumilionovou kauci. Dnešní vazební zasedání bude neveřejné, jen za účasti obviněného. K tomu už ale zase státní zástupce Petr Jirát avizoval následné odvolání. Pak by to šlo tedy až na krajský soud. Nám občanům a hlavně pak nespokojencům za tak dlouhou vazbu už jen zbývá doufat, že k propuštění na kauci by podle odhadu soudce mohlo dojít nejdříve na přelomu měsíců března a dubna. Jsme všichni určitě pro spravedlivé prošetření a potrestání, ale podle mého názoru, už dávno nejsme v časech inkvizice, středověké tortury, žalářů a fyzického ničení lidí. A nebo David Rath bude pravici a svým
oponentům vadit až do příštích parlamentních voleb a tak se tedy bude  ještě několik měsíců vodit za řetěz s medvědáři a s výraznou cedulkou „pozor nebezpečný"?

(Matuška)

Facebook komentáře