Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Židovští fundamentalisté podpořili rasismus a segregaci

  • israel-fundaci
Na sto tisíc ultraortodoxních Židů ve čtvrtek dvě hodiny demonstrovalo v Jeruzalémě na podporu aškenázských (tedy evropských) rodičů z Emanuelu (hned vedle Arielu), ultraortodoxní kolonie na okupovaném západním břehu Jordánu, kteří odmítali posílat své děti do školy, do níž chodí také děti sefardských Židů, tedy pocházející z Blízkého východu či severu Afriky.

Soud jim za to vyměřil dva týdny vězení, do něhož se ale včera dostavilo jen pětatřicet otců a žádná matka, na dalších 24 rodičů policie vydala zatykače.

Právní zástupce u soudu argumentoval, že postoj haredim není rasistický, nýbrž že rodiče mají svobodnou volbu, zda své děti do školy budou posílat či nikoli. „Kde je svoboda vzdělávání, svědomí nebo volby?" ptal se. Jeho mandanti tvrdí, že sefardské rodiny nejsou dostatečně náboženské.

Demonstrace haredim v ulicích Jeruzaléma proběhla více méně klidně, její účastníci skandovali, že boží zákon je nad zákony státními, a pokusili se jen napadnout sefardského rabína Jaakova Josefa, syna duchovního vůdce ultranáboženské strany strany Šas Ovadii Josefa, který stojí v čele tažení proti diskriminaci. Proti se staví také moderní směr židovské ortodoxie, jehož hlavní představitel rabín Juval Šerlo prohlásil, že „se nemůže podílet na rasismu a diskriminaci, které jsou navíc jen špičkami ledovce."

Jossi Sarid v deníku Haarec k vzedmutí židovských fundamentalistů na podporu svých náboženských vizí konstatoval, že je to j„válka, která nám byla vnucena, válka, kterou si nemůžeme dovolit prohrát. Rebelující haredim musí být vykázáni na jejich místo, aby i nám zbylo ještě nějaké místo k životu."

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře