Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Židovské kolonie už zabraly 42 procent okupovaného Západního břehu

  • zidi-kolonie
Obamova administrativa v novém prohlášení veřejně potvrdila dlouhodobý postoj USA k izraelskému jadernému arzenálu a zdůraznila, že Izrael má neodmyslitelné „právo" na takový arzenál z „odstrašovacích důvodů".

Někteří činitelé vlády navíc v této souvislosti označili nedávnou Obamovu iniciativu na přeměnu Blízkého východu v bezjadernou zónu, při němž USA hlasovaly ve prospěch Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), za chybu. Obamova administrativa si vzápětí stěžovala, že toto hlasování neférově poukázalo na Izrael, jedinou jadernou velmoc na Blízkém východě a zároveň jedinou tamní zemí, která není signatářem NPT.

Izrael možnost přistoupení k NPT opakovaně vylučuje, požaduje ale zároveň, aby mezinárodní společenství přitvrdilo postoj vůči signatářským zemím jako jsou Írán či Sýrie, protože ty prý smlouvu porušují.

A ve stejné době vyšlo najevo, že zhruba 200 ilegálních izraelských kolonií už celkem zabírá 42 procent okupovaného západního břehu Jordánu, což vytváří zásadní překážku případnému vzniku nezávislého palestinského státu. Kolonisté, kteří si nárokují bohem dané právo na celé území tzv. Velkého Izraele, přitom na okupovaném Západním břehu zabírají i soukromou palestinskou půdu, což je vedle mezinárodního práva v rozporu dokonce i s verdiktem izraelského nejvyššího soudu, který povolil židovskou zástavbu jen na „státní" půdě.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře