Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Žádejte evropský parlament, aby vyzval Izrael k okamžitému zastavení útoků v Gaze a učinil jej zodpovědným za porušování mezinárodního práva

 
Urgentní výzva

Žádejte evropský parlament, aby vyzval Izrael k okamžitému zastavení útoků v Gaze a učinil jej zodpovědným za porušování mezinárodního práva

  • zadejte-evropsky-parlament-aby-vyzval-izrael-k-okamzitemu-zastaveni-utoku-v-gaze-a-ucinil-jej-zodpovednym-za-porusovani-mezinarodniho-prava


Podepište urgentní celoevropskou výzvu zde: http://act.eccpalestine.org/lobby/44

Podepisovat mohou všichni v EU, a to nejpozději do 17. července do 9:00. Můžete napsat i českým europoslancům, více informací dole. Děkujeme za šíření dále.


Nově zvolený Evropský parlament bude ve středu 16. července jednat ohledně pokračujícího izraelského útoku na Gazu, při kterém bylo doposud dle údajů OSN minimálně 194 lidí zabito, 1390 zraněno a došlo ke zničení či vážnému poškození 1370 budov. Tato čísla přitom stále narůstají. Je velmi pravděpodobné, že parlament bude hlasovat o společném usnesení k současné situaci v Gaze.

Tím, že Evropská unie dosud nepozastavila svou asociační dohodu s Izraelem, vysílá jasný signál, že Izrael nebude čelit žádným vážným důsledkům vyplývajícím z pokračujícího porušování mezinárodního práva. EU je na situaci rovněž spoluzodpovědná tím, že poskytuje finanční prostředky na výzkum izraelským vojenským firmám, které rozvíjí technologie bezpilotních letounů používaných Izraelem k cíleným útokům na civilisty.

Občanská společnost v Gaze nyní vydala urgentní výzvu, ve které se mimo jiné píše: „Znovu a znovu se ukazuje, že pokud nebude vyvinut účinný tlak na izraelský režim a ten nebude izolován, bude i nadále provádět masakry, ke kterým dochází právě teď a bude pokračovat v desetiletí trvajících systematických etnických čistkách, vojenské okupaci a politice apartheidu.“

Nyní je vhodná příležitost vyzvat Evropskou unii, aby ukončila svou podporu izraelskému porušování mezinárodního práva a vyvinout tlak na Izrael, aby ukončil okupaci a začal dodržovat mezinárodní právo.

Vyzvěte předsedy pěti hlavních politických frakcí Evropského parlamentu k přijetí jasných kroků, které učiní Izrael zodpovědným za své činy a ukončí spoluvinu ze strany EU.

Podepište urgentní výzvu zde: http://act.eccpalestine.org/lobby/44

Podpisová akce trvá do čtvrtka 17. července ráno.

Vyzvěte české europoslance a pošlete jim emailem stejnou výzvu

Pošlete urgentní výzvu také nově zvoleným českým europoslancům (tedy nejen předsedům pěti hlavních politických frakcí). 

Dopis v češtině a emaily na poslankyně a poslance naleznete zde: http://ism-czech.org/2014/07/15/urgentni-vyzva-zadejte-evropsky-parlament-aby-vyzval-izrael-k-okamzitemu-zastaveni-utoku-v-gaze-a-ucinil-jej-zodpovednym-za-porusovani-mezinarodniho-prava/

---

Nové příspěvy na webu k aktuální situaci v Palestině

Jan Kavan: „Hlavním terčem izraelských útoků je nedávná shoda Fatahu a Hamásu na vytvoření vlády národní jednoty“


"Zdá se mi však, že ovšem hlavním terčem izraelských útoků je nedávná shoda Fatahu a Hamásu na vytvoření vlády národní jednoty a na zorganizování voleb na celém území Palestiny, tedy na Západním břehu i v pásmu Gazy. Izraelská vláda několik let předhazovala Abásovi, že s ním není možné vyjednávat o budoucnosti Palestiny, protože jeho Fatah nereprezentuje celou Palestinu. Ve chvíli, kdy by palestinští vyjednavači reprezentovali celou Palestinu, tak izraelská vláda dostala obavu a tzv. mírové jednání raději pohřbila s odkazem, že vláda, v níž je zastoupený i Hamás je pro ně nepřijatelná. Mimochodem ve vládě národní jednoty neměli být zástupci ani Fatahu, ani Hamásu, jen lidé těmito organizacemi navržení.

Mezinárodnímu společenství tak už musí být jasné, kdo si skutečně nepřeje dvoustátní řešení, tedy demokratickou, svobodnou a životaschopnou Palestinu žijící v míru vedle Izraele zabezpečeného v jeho hranicích z roku 1967. Izraelští jestřábi si přejí okupaci na věčné časy a vojensky prosazovanou situaci, která připomíná jihoafrický apartheid let minulých."

"Nebezpečí častých útoků na Gazu spočívá v tom, že si na ně zvykneme a přestaneme hlasitě protestovat a žádat jejich okamžité ukončení. To nesmíme dopustit. Obléhání Gazy je forma kolektivního trestu v rozporu se Čtvrtou Ženevskou úmluvou z roku 1949. Dlouhodobá okupace je rovněž nesmírně nebezpečná, protože kromě lidí, kteří na okupovaném území žijí a trpí, si i na ní svět začne po čase zvykat. Mezinárodní právo je porušováno často a na různých místech světa. Pokud bychom to mlčky tolerovali, budeme za to spoluodpovědní. To, že některé rezoluce RB OSN jsou některými státy stále ignorovány, nemůže být pro nás argumentem, abychom přestali žádat jejich respektování a důsledné dodržování."

Celý článek zde


Daniel Veselý: Business as usual

"Na první pohled to vypadá, že Hamás vsadil na příliš vysokou kartu nebo cynicky licituje, když na rozdíl od Izraele odmítá přistoupit na Egyptem navrhovaný klid zbraní, který jeho ozbrojené křídlo vnímá jako porážku.

Hnutí navíc požaduje ukončení sedm let trvající blokády pásma Gazy, otevření hraničního přechodu v Rafě a propuštění palestinských vězňů. Nicméně tyto požadavky jsou naprosto legitimní, i když je pravda, že nyní jde v první řadě o klid zbraní.  

Izrael po šestihodinovém oddechu, poté, co Hamás a další seskupení v Gaze odmítly přistoupit na zastavení palby, obnovil masivní letecké útoky na pásmo.

Již týden trvající izraelský útok, který neváhám nazvat genocidním (stačí si poslechnout názory některých izraelských politiků vybízejících ke genocidě palestinského národa a zprávy o vyvraždění celých rodin při náletech), si v Gaze vyžádal téměř dvě stovky obětí, včetně 36 dětí. Na izraelské straně přišel o život jeden člověk, informuje katarská televize Al-Džazíra."

Celý článek zde

 
Uri Avnery: Zvěrstvo

"Stěží dokážu vnímat sirény, které varují před raketami blížícími se na Tel Aviv. Nemohu se myšlenkami odtrhnout od té hrozné věci, která se stala v Jeruzalémě."

(...) "Šest Izraelců, kteří byli do dnešního dne zatčeni za bestiální vraždu arabského chlapce, přišlo přímo z jedné z takových demonstrací, kde se provolávalo „Smrt Arabům!“

Nejprve se pokusili o únos devítiletého chlapce ze stejné arabské čtvrti, Šufatu. Jeden z nich chytil chlapce na ulici a vláčel ho směrem k autu, přičemž ho škrtil. Naštěstí se tomu dítěti podařilo zakřičet na matku a ta začala únosce bít svým mobilním telefonem. Ten zpanikařil a utekl pryč. Známky po škrcení byly na jeho krku viditelné ještě několik dní.

Další den se celá skupina vrátila, chytila Mohameda Abu-Khdeira, veselého 16letého chlapce s přitažlivým úsměvem, nalili mu do úst benzín a upálili ho."

Celý článek zde


Mezinárodní aktivisté zůstávají v Gaze v nemocnici ohrožené izraelskými střelami

"Izraelská armáda vystřelila pět „varovných“ střel na geriatrickou nemocnici ve městě Gaza v pásmu Gazy. Mezinárodní aktivisté, kteří se nyní nachází v nemocnici na vyjádření solidarity, uvádí, že „slyší, jak střely dopadají blízko.“

„ V Gaze je bombardováno civilní obyvatelstvo. Zůstaneme s lidmi na vyjádření solidarity, dokud mezinárodní komunita a naše vlády neučiní kroky k zastavení izraelských zločinů proti lidskosti,“ prohlásil švédský aktivista International Solidarity Movement (ISM, Mezinárodní hnutí solidarity) Fred Ekblad."

Celý článek zde

 

Další články

Tereza Spencerová: Netanjahu: Nikdy nedovolíme vznik palestinského státu

"Premiér Benjamin Netanjahu k tomu prohlašuje, že „žádný mezinárodní nátlak“ Izrael nedonutí, aby nepostupoval s plnou silou, a že intenzita útoků bude „sílit“. Přitom tvrdí, že právě nynější agrese – zahájená bez prokázané souvislosti s vraždou tří mladých kolonistů na okupovaném Západním břehu, na niž Gazané raketami zareagovali až po dvou dnech izraelských náletů – prokazuje, že Izrael nikdy nemůže dovolit vznik nezávislé Palestiny na okupovaném západním břehu Jordánu, protože by tak vzniklo jen „dvacet dalších Gaz“. „Myslím, že izraelský národ nyní chápe, co neustále opakuji: nemůže nastat situace, za níž bychom, bez ohledu na jakékoli dohody, pustili bezpečnostní kontrolu území západně od řeky Jordán,“ vysvětlil svůj zorný úhel izraelský premiér. (Řešení okupace na základě vzniku dvou států ale beztak není proveditelné už dlouho). Izraelské komando v noci na neděli podniklo útok z moře a při boji na jednom z míst, odkud z Gazy létají na Izrael podomácku vyrobené rakety, zabilo prý tři „příslušníky Hamasu“, přičemž jeden z izraelských vojáků byl zraněn.

Když ale Benjamin Netanjahu mluví o „mezinárodním nátlaku“, jemuž je připraven vzdorovat, je třeba připomenout, že prakticky žádný tlak není. Evropská unie jen Izrael neustále opatrně „varuje“, nový americký velvyslanec při Radě OSN pro lidská práva Keith Harper oznamuje, že jeho „klíčovou prioritou“ bude boj proti „antiizraelským postojům“, Rusko mlčí, Čína také a arabští ministři zahraničí se k „naléhavému jednání o Gaze“ sejdou dnes, v pondělí, tedy týden po prvním náletu…"

Celý článek zde

 

Břetislav Tureček: Izrael vs. Hamás: Platí stejný zákon pro obě strany?

"Když justice nařídila propuštění tří židovských mladíků z vazby, prohlásil advokát Benci Kabler: „Jsme potěšeni, že se prokázalo to, co říkáme celou dobu – tři civilisté byli brutálně zatčeni, aniž by s tím činem měli něco společného.“ Ke zbývající trojici, kterou vyšetřovatelé podle místních médií považují za hlavní pachatele brutální vraždy sedmnáctiletého Palestince Muhammada Abú Chudajra, se prozatím nevyjádřil a na výsledky vyšetřování je stále uvalené informační embargo."

(...) "Jiní prominentní komentátoři izraelských médií v souvislosti s vražednou spirálou tvrdí, že Izrael stále nepostupuje vůči židovským extremistům stejně rozhodně a tvrdě jako vůči těm arabským.

Například Ron Ben Jišaj hledá i v tom prapůvod rostoucích rasistických nálad v židovské společnosti. „Dlouhodobě vidíme, že vnitřní bezpečnostní služba Šin Bet a policie nejsou schopné potírat extremistické nacionalistické skupiny, jejich útoky, podněcování i předchozí vraždy. Vychází to z faktu, že metody uplatňované vůči arabským teroristům nejsou srovnatelně využívány vůči židovským teroristům,“ shrnul Ben Jišaj. Radikálům zatčeným i pro podezření z vraždy Arabů pak podle něj většinou stačí při výslechu jenom mlčet – a kvůli „nedostatku důkazů“ jim hrozí nanejvýš domácí vězení. „Konečně by měl skončit stav, kdy jedny zákony platí pro Židy a jiné pro Araby, zejména u kriminálních činů,“ napsal Ben Jišaj."

Celý článek zde

 

Daniel Veselý: Izrael zasahuje proti Gaze podle některých kritiků příliš bezohledně

"Abbás zdůraznil, že Izrael pokračuje v ničení civilní infrastruktury ve městě Hebron na Západním břehu, jak na stránkách izraelského deníku Haaretzpíše novinářka Amira Hassová. Ta dále tvrdí, že obyvatelé Gazy si bez sirén, krytů a obranného systému Iron Dome tváří v tvář izraelským bombám připadají jako lidské cíle, a dodává, že nejohroženější jsou malé děti, které nelze účinně ochránit před pohledem na zničené domy a bezvládná dětská tělíčka, pohřbená pod troskami budov.

Mezi cíle izraelských náletů byly zahrnuty i domy, tedy civilní objekty, patřící čtyřem vysoce postaveným členům hnutí Hamás. Izraelské bomby usmrtily osm členů z rodiny jednoho z vojenských velitelů Hamásu Odeha Kawareho, za což se představitelé izraelských vzdušných sil omluvili s odůvodněním, že šlo o neúmyslnou chybu.

Izraelská lidskoprávní organizace B’Tselem vydala tiskové prohlášení, v němž uvádí, že i cílená destrukce domů patřící palestinským ozbrojencům a jejich rodinám je porušením mezinárodního práva, jež zdůrazňuje, že legitimními terči jsou pouze vojenská zařízení a elementy, které se účastní vojenských aktivit.

Britský novinář Owen Jones v listu Guardiankritizuje roli západních sdělovacích prostředků, pokrývajících aktuální izraelský úder na pásmo, zejména úlohu BBC. Podle jeho mínění je „děsivou pravdou“, že život Izraelce západní média vesměs považují za cennější než život Palestince."

Celý článek zde

Fotogalerie: Solidarita s Palestinou: Zastavte bombardování, zastavte zabíjení, Praha, 14. července

Zde: https://plus.google.com/photos/115625876121870174114/albums/6036428728406436577

 

Solidárně

Petra Šťastná, ISM Česká republika

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře