Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vyzvěte poslance EP k podpoře nových směrnic ohledně izraelské účasti v programech EU

V červenci tohoto roku vyhlásila Evropská komise nové směrnice, jež mají zabránit udílení výzkumných grantů na izraelské projekty realizované v nelegálních izraelských osadách a zabránit poskytování úvěrů izraelským firmám a institucím vykonávajícím svou činnost v nelegálních izraelských osadách (včetně nelegálních osad ve Východním Jeruzalémě).

  • vyzvete-poslance-ep-k-podpore-novych-smernic-ohledne-izraelske-ucasti-v-programech-eu

 

Záměrem směrnic je ukončit neetickou a nelegální situaci, kdy izraelské firmy a instituce sídlící v nelegálních izraelských osadách získávají na financování svých aktivit od EU granty a úvěry. Tyto směrnice pouze uvádějí v praxi dlouhodobě zastávaný postoj EU, že pokračující rozšiřování osad je překážkou míru.

Přesídlování obyvatelstva okupačních sil na území, která okupují, a využívání přírodních zdrojů těchto území pro komerční účely je podle mezinárodního práva nelegální a podle Čtvrté Ženevské úmluvy je považováno za válečný zločin. 

V současné době probíhají mezi Izraelem a EU jednání ohledně aplikace nových směrnic v souvislosti s navrhovanou účastí Izraele v připravovaném vědeckovýzkumném programu Horizont 2020, což je evropský program pro výzkum a inovace, který poběží v období 2014-2020 s rozpočtem 70 miliard eur a zaměřuje se na podporu evropkého výzkumu a průmyslu.

Izrael a jeho podporovatelé, v čele s vládou USA, vyvíjejí silný tlak na Evropskou komisi, aby zmírnila tyto směrnice právě v nadcházející účasti Izraele v programu Horizont 2020. Tento tlak je vyvíjen především na to, aby EU při implementaci směrnic vynechala Východní Jeruzalém, navzdory skutečnosti, že Východní Jeruzalém je mezinárodně uznáván za okupované území. Takové rozhodnutí by zavedlo velice nebezpečný politický a právní precedent.

Existuje skutečné riziko, že Evropská komise podlehne izraelskému tlaku a rozhodne se pokračovat ve financování a podpoře izraelských projektů a organizací se sídlem na okupovaných palestinských územích. To by vyslalo nebezpečný signál o tom, že EU postrádá politickou vůli tlačit na Izrael, aby ukončil páchání válečných zločinů a začal dodržovat mezinárodní právo. Nejenže by to sloužilo k povzbuzení Izraele, aby beztrestně pokračoval ve svých nezákonných praktikách, navíc by se tímto EU stala spoluvinnou na izraelském porušování mezinárodního práva.

Pošlete dopis poslancům a poslankyním Evropského parlamentu, ve kterém je vyzvete, aby na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve dnech 21. a 22. října podpořili mezinárodní právo a postavili se proti porušování lidských práv Palestinců ze strany Izraele.

Podepište dopis s výzvou ZDE a šiřte výzvu dále:

Událost na facebooku v češtině ZDE, v angličtině pro celou Evropu ZDE.


Budeme rádi, pokud s námi budete sdílet případné odpovědi a reakce českých europoslankyň a europoslanců.

V příloze naleznete plné znění dopisu v češtině a angličtině. Dále najdete přílohou zprávu OSN o humanitárním dopadu izraelských osad.

Výzvu naleznete i na webu ISM ČR.


Děkujeme za podporu a šíření informací dále.

V solidaritě
Petra Šťastná
ISM Česká republika


---
Kampaň je organizována Evropským koordinačním výborem pro Palestinu (ECCP) sídlícím v Bruselu, který sdružuje zhruba 50 organizací a iniciativ v Evropě. V Česku je koordinována Iniciativou za spravedlivý mír na Blízkém východě a ISM ČR.

-- 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře