Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vysoký duchovní: V Íránu vládne „vojenský režim“

  • ali-montazeri
Velký ajatolláh Hosejn Alí Monatzerí zesílil svou už beztak nečekaně ostrou kritiku postupu íránské vlády po červnových prezidentských volbách a odsoudil Írán jako „vojenský režim", který sestoupil z cesty nasměrované islámskou revolucí z roku 1979.

Montazerí, o němž ajatolláh Chomejní uvažoval jako o svém možném nástupci, rovněž odmítl soudy s disidenty coby „nezákonná a ilegální soudní představení" a vyzval nejvyšší íránské duchovenstvo, aby se vzbouřilo a přimělo vládu vzít své poslední kroky zpět.

Kromě velkého ajatolláha Montazerího se vládě vzepřel i známý íránský filmový režisér a vyhlášený konzervativec s dobrými kontakty na duchovenstvo Mohammad Núrízád. V otevřeném dopise kritizoval nejvyššího duchovního vůdce Alího Chamenejího a vyzval ho k veřejné omluvě za to, že nařídil policejní zásahy proti demonstrantům.

Brutální zásah proti nim a následné zprávy o jejich mučení ve věznicích vyvolaly protesty v celém spektru íránské politiky a připravil prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda o dřívější spojence. Podle některých zpráv se zdá, že tato vlna nevole silně podkopává íránský vládní systém a spolu s ním i dosud neotřesitelné postavení ajatolláha Chameneího.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře