Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Válka v ulicích a ve virtuálním prostoru

O ozbrojené konfrontaci vládních sil a opozice v Sýrii se objevují nové podrobnosti. Bojuje se nejen v ulicích měst, ale i na informačním poli, přičemž za hranicemi samotné Sýrie. 

  • assad_ahmanidejad
V publikaci listu Žen-min ž'-pao se praví, že elitní íránské jednotky budou ubytovány v klíčových provinciích Sýrie, aby poskytovaly pomoc úřadům při potlačování masových nepokojů. A izraelský portál Debkafile informuje: Britští a katarští vojáci se bojových akcí neúčastní, konají instruktáž ozbrojenců, zásobují je zbraněmi a zajišťují spojení, kromě toho kontrolují dopravu munice.

 

Jestli tomu tak je doopravdy, to se dá prověřit jen velice těžko s přihlédnutím ke složité situaci v Sýrii a protikladným zprávám o průběhu bojových akcí a jejich účastnících.

Informace o příslušnících íránských zásahových oddílů v Sýrii je plánovanou provokací opozice, - soudí orientalistka Anchar Kočijevová:

-Bandité zadrželi 11 íránských rukojmí, jsou to poutníci. Snažili se je zabít nebo donutit, aby se před kamerou přiznali, že patří k těm 15 tisícům. Íránce ale osvobodili doslova několik hodin před tím, než se tato zpráva objevila. Kromě toho je v syrské regulární armádě asi tak 300 tisíc vojáků a těch 15 tisíc prostě nepotřebují, polovina země jsou rezervisté.

Přesto se ale Teherán může rozhodnout pro poskytnutí vojenské pomoci Bašáru Asadovi, - zdůraznil expert Vladimir Sažin.

-To, že jsou Írán a Sýrie vázány spojeneckými závazky, je známo už dávno. Írán má jediného spojence nejen v regionu, ale vůbec na světě, a to je právě Sýrie. A ztratit takového spojence jako Bašár Asad, to samozřejmě Teherán nemůže. A dělá všechno pro to, aby se tento režim udržel.

První náměstek šéfa syrské diplomacie Faisal Miklad učinil tvrdé prohlášení proti Západu, Izraeli a několika arabským zemím. Obvinil je z organizace víceúrovňového spiknutí proti režimu Bašára Asada. A postoj Ruska a Číny, které 4. února zablokovaly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci o Sýrii, pokládá za konstruktivní a vítá úsilí Moskvy, jehož cílem je zahájení dialogu s opozicí.

Mínění Moskvy a Pekingu ale není zdaleka všem po chuti. Reakci Západu na výsledky hlasování v Radě bezpečnosti označil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov za nepřístojnou a dokonce hysterickou. A teď je tedy na řadě syrská opozice. Podle údajů televizního programu CNN mají odpůrci Bašára Asada v plánu mnohatisícové protiruské akce v celé Sýrii. Nelze pochybovat o tom, že se o nich bude široce informovat v západním tisku a bude jim věnována mnohem větší pozornost než akcím ozbrojenců.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012/02/11/65840886.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře