Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

V Sýrii použity chemické zbraně. Rusko vyzývá k vyšetření použití chemických zbraní v Sýrii

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

 

Poprvé za dva roky konfliktu v Sýrii bylo použito chemických zbraní. V provincii Aleppo vybouchla raketa s chemickou bojovou hlavicí. Damašek a opozice se navzájem obvinily z použití otravných látek. Experti Hlasu Ruska jsou přesvědčeni, že tato provokace může obrátit veškerý vývoj událostí v Sýrii a poskytnout záminku k zasahování zvenčí.

 

 

  • v-syrii-pouzity-chemicke-zbrane-rusko-vyzyva-k-vysetreni-pouziti-chemickych-zbrani-v-syrii

Jak úřady, tak i opozice uvádějí přibližně stejný počet obětí: 25 až 26 mrtvých a přes 100 zraněných. Většinu z nich tvoří pokojní obyvatelé. Mnozí postižení jsou v kritickém stavu. Očití svědkové tvrdí, že v oblasti ostřelování byl cítit ve vzduchu chlór a lidé se dusili.

Ministr informace Sýrie Omran az-Zoubí obvinil teroristy z použití chemických zbraní. Označil tuto provokaci za následek rozhodnutí, která schválili ministři zahraničí Ligy arabských států na nedávné schůzce v Káhiře. Na nátlak Turecka a Kataru odsoudili totiž Damašek jako hlavního viníka násilí v Sýrii.

Povstalci naopak tvrdí, že právě armáda použila rakety typu Scud s chemickými zbraněmi. Raketový úder byl zasazen po oblasti, kterou kontrolují vzbouřenci. Na tom také zakládají svá obvinění – proč by střílela Svobodná syrská armáda po vlastních pozicích?

Důvod mezitím byl – využít této provokace jako další záminky pro démonizaci režimu Bašára Asada. Prohlásil v interview pro Hlas Ruska expert Leonid Gusev. Na otázku o tom, jaké politické by si mohl získat Bašár Asad použitím těchto zbraní, odpověděl expert takto:

- Není mu vůbec výhodné používat chemických nebo jakýchkoliv jiných zbraní hromadného ničení. Je na něho upoutána pozornost všech mezinárodních organizací. Kdyby to Bašár Asad udělal, bylo by mu z toho velmi špatně. Proto by jeho vláda to nedělala.

Použití chemických zbraní může Západ využít k odůvodnění zasahování v Sýrii. Tento názor vyslovil v interview pro Hlas Ruska ředitel Centra pro analýzu světového obchodu se zbraněmi Igor Korotčenko:

- Podobný scénář je zcela reálný. Vysoce postavené úřední osoby v USA nejednou prohlásily, že mohou použít proti Sýrii vojenské síly, použije-li Damašek proti povstalcům chemických zbraní. Proto bude samotná tato skutečnost dána jednoznačně za vinu Damašku bez ohledu na to, kdo to udělal. Vyloučit scénář vojenské intervence snad nelze. Incident s chemickými zbraněmi je zcela reálnou záminkou pro vojenské zasahování USA a západních zemí do syrských událostí.

Moskva je „nanejvýš znepokojena“ skutečností, že se zbraně hromadného ničení dostaly do rukou ozbrojenců. Praví se o tom v komentáři MZV RF. Použití chemických zbraní silami opozice pozvedá konfrontace v Sýrii na novou úroveň, praví se v dokumentu.

--------------------------

Rusko vyzývá k vyšetření faktu použití chemických zbraní v Sýrii

Alexej Ljachov, Konstantin Garibov

Moskva doufá v pohotovou reakci generálního tajemníka OSN Pan Ki Muna na výzvu Sýrie vyšetřit fakta použití chemických zbraní v okolí Aleppa. Napsal to náměstek šéfa ruského ministerstva zahraničních věcí Gennadij Gatilov do svého mikroblogu na Twitteru. Vyzval, aby byl sestaven neutrální a profesionální tým expertů, který by vypracoval objektivní závěry.
Damašek požádal generálního tajemníka OSN, aby vytvořil nezávislou technickou komisi, která by vyšetřila incident z 19. března. V žádosti se praví, že teroristické skupiny použily chemické zbraně proti civilistům.

Na neveřejném zasedání Rady bezpečnosti OSN ve středu diplomaté Velké Británie a Francie vyzvali, aby byla projednána nejen žádost Damašku, ale i odpůrců prezidenta Bašára Asada. Ti tvrdí, že 19. března zaznamenali dva případy použití chemických zbraní. K jednomu došlo nedaleko Aleppa a ke druhému v blízkosti Damašku. Podle jejich verze použila chemické zbraně vládní vojska.

Rusko očekává objektivní, nezaujaté a svědomité vyšetření dané otázky. Prohlásil to vyslanec Ruska při OSN Vitalij Čurkin. Vyslovil naději, že generální tajemník OSN vytvoří vysoce profesionální tým, který budou tvořit experti z různých zemí, mimo jiné i z Ruska.

Diplomat zdůraznil, že situace s chemickými zbraněmi v Sýrii připomíná situaci v Iráku. Invazi do této země se USA snažily ospravedlnit zfalšovanými údaji o tom, že Saddám Husajn vlastní arzenály podobných zbraní. Situace se tedy může opakovat, nevylučuje politolog Leonid Savin:

- Nedávno admirál James Stawridis, vrchní velitel ozbrojených sil NATO a USA v Evropě, prohlásil, že plány invaze do Sýrie se už připravují. A není to jen jeden plán, je jich několik. Bude to ale možné jen v případě rezoluce Rady bezpečnosti OSN a souhlasu všech členů NATO.

Syrské úřady obviňují Turecko z dodávek chemických zbraní povstalcům. Damašek zdůrazňuje, že opozice obsadila na východě Aleppa soukromou továrnu s tunami jedovatých látek na bázi chloru. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan prohlášení Damašku popřel. Existuje ale možnost dalšího vystupňování napětí mezi Damaškem a Ankarou. Uklidnit situaci může jen co nejrychlejší zahájení nezávislého vyšetřování incidentu, ke kterému došlo v Aleppu 19. března.

zdroj:http://czech.ruvr.ru/2013_03_21/Rusko-vyzyva-k-vysetreni-faktu-pouziti-chemickych-zbrani-v-Syrii/

 

Facebook komentáře