Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Tutu: Arabové dnes platí za holocaust

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • desmondtutu
„Poučení, které by si Izrael měl vzít z holocaustu, je to, že nikdy nemůže dosáhnout bezpečí prostřednictvím plotů, zdí a zbraní," prohlásil v rozhovoru pro izraelský deník Haarec jihoafrický arcibiskup a nositel Nobelovy ceny míru Desmond Tutu.

V reakci na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který v Německu ve čtvrtek prohlásil, že poučením z holocaustu je, že se Izrael vždy bude muset bránit sám, Tutu dodal, že „v Jihoafrické republice se pokoušeli vytvořit bezpečnost prostřednictvím zásobníku zbraně. Nikdy ji ale nezískali. Bezpečnost dostali až ve chvíli, kdy začala být respektována a uznávána lidská práva všech."

Tutu prohlásil, že Západ byl kvůli holocaustu pohlcen pocitem viny a lítosti vůči Izraeli, „což je správné". „Kdo ale za toto pokání platí? Platí za to Arabové, Palestinci. Onehdy jsem mluvil s jedním německým velvyslancem, který přiznal, že Německo cítí dvě viny: jednu za to, co udělalo Židům, a druhou za nynější utrpení Palestinců."

Arcibiskup také kritizoval židovské organizace v USA s tím, že každého, kdo si dovolí kritizovat okupaci arabských území, okamžitě obviní z antisemitismu, a připomněl, jak se tyto nátlakové skupiny snažily americkým univerzitám rozmluvit Tutuovy přednášky. „To je nešťastné, protože moje osobní pozice vychází z Tóry. Víte, Bůh vás stvořil k obrazu svému. A náš Bůh je ten, který vždy stojí na straně utlačovaných."

Desmond Tutu se rovněž vyjádřil k výzvě profesora Ben Gurionovy univerzity Neveho Gordona, který se vyslovil pro selektivní sankce proti Izraeli. „Vždy říkám, že v případě Jihoafrické republiky byly mezinárodní sankce důležité z několika důvodů. Byl tam sportovní bojkot, a protože jsme sportem posedlá země, zasáhlo to ty nejobyčejnější lidi. Byl to jeden z psychologicky nejsilnějších nástrojů. Za druhé, sankce vyprázdnily vládní pokladnu. Mám na mysli, zbrojní embargo a hospodářský bojkot. A za další bylo důležité, že to našemu lidu dalo naději, že na něj svět nezapomněl. To byla určitá forma identifikace."

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře