Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Studie: Al Kajda zabíjí osmkrát víc muslimů než nemuslimů

  • usamabin-laden
Nikdo nezpochybňuje fakt, že muslimové se terčem teroristických útoků stávají také, nicméně nová studie amerického střediska Combat Terrorism Center při vojenské akademii ve West Pointu uvádí, že právě spoluvěrci jsou obětmi Al Kajdy mnohonásobně více než nemuslimové.

Je v rámci boje proti nevěřícím ospravedlnitelné zabíjet i muslimy? S touto otázkou má problém i samotná Al Kajda, a tak Abú Jahjá Libí, jeden z předních ideologů hnutí, vymyslel vlastní teorii o vedlejších ztrátách, která připouští zabíjet muslimy, pokud se tomu nelze nijak vyhnout. Všichni se pak tváří, že mrtví muslimové jsou jen tragické a ojedinělé případy, nicméně fakta jsou zcela jiná. Mezi lety 2004 a 2007 se stoupenci Al Kajdy přihlásili k 313 útokům, při nichž zahynulo 3010 lidí. I když k nim patřily teroristické útoky v Madridu v roce 2004 a o rok později v Londýně, lidé ze Západu tvořili jen 12 procent všech obět (371 lidí).

Autoři studie připouštějí, že mnoho muslimských obětí vůbec nezapočítali, a to kvůli přísné metodologii, která se opírala jen o případy, za něž Al Kajda převzala zodpovědnost. K jiným se očividně nepřihlásila, nejspíš proto, aby si nezhoršila svou image mezi muslimy. Autoři navíc vycházeli jen z případů, o nichž referovala arabská média a spoléhali se na zveřejněné údaje, protože předpokládají, že arabská média jsou ve  vztahu k arabským reáliím objektivnější, než média západní.

Potíž studie ovšem spočívá v tom, že oběti dělí do dvou kategorií: muslim, nebo nemuslim, podotýká německý týdeník der Spiegel. Jaksi automaticky se tím předpokládá, že nemuslim je člověk ze Západu, nicméně ne všichni, kdo žijí v muslimském světě, jsou muslimové. V Iráku tak například stáli lidé z Al Kajdy za útoky na Kurdy, jazídy a křesťany. A navíc: mnozí z muslimských obětí byli šíité, což z nich v očích sunnitské Al Kajdy činí totéž, jako nevěřící.

Pokud by se ale navíc vzaly teroristické útoky v roce 2007 a vynechaly se ty, které se odehrály v Aghjánistánu a Iráku, počet „nezápadních" obětí vzroste na 99 procent, zatímco loni by to bylo 96 procent. Jinými slovy, mezi lety 2006 a 2008 měli „nezápaďané" 38 krát větší šanci, že budou zabiti při útoku Al Kajdy, než lidé ze Západu.

Jak velkým problémem se vraždění muslimů pro Al Kajdu stane, není zatím jasné, ale podle dostupných zpráv se o tom v džihádistických kruzích horlivě debatuje. A jak podotýká týdeník Der Spiegel, stále více ideologů se přiklání k názoru, že boj Al Kajdy za zájmy porobených muslimů za to nestojí.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře