Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Středomořská balistika nebo test na stres

V úterý 3.září byly ve Středozemním moři odpáleny rakety. Byla to součást americko-izraelských cvičení, v jejichž průběhu se zkoušely protiraketové systémy. Ukázalo se, že se jedná o rozsáhlé manévry, přestože samotné rakety nebyly balistické.

  • stredomorska-balistika-nebo-test-na-stres

Experti spojují pořádání cvičení s přípravou vojenské operace v Sýrii a kromě toho i s přáním prověřit ruské kontrolní prostředky.

Start dvou balistických cílů z centra Středozemního moře zaznamenaly ruské prostředky varování před raketovým útokem. „Cíle“ zamířily na východ, směrem k Sýrii, informovaly ruské agentury. Svět strnul v napjatém očekávání výbuchů. Nic se ale nestalo. To se odehrálo v úterý ráno. A teprve odpoledne Izrael oznámil, že uskutečnil spolu s USA zkoušku svého nejnovějšího systému PRO Arrow 3. Letadlo odpálilo nad Středozemním mořem jednu nadzvukovou raketu-terč Sparrow. Z Pentagonu dodali, že to nemá nic společného s předpokládanou vojenskou operací v Sýrii.

Když izraelský ministr obrany Moše Jaalon odpovídal na otázku novinářů, proč byla pro manévry vybrána tak nevhodná doba, kdy se situace kolem Sýrie vyhrotila na nejvyšší stupeň, řekl, že jeho zem musí pořádat nezbytné polní zkoušky. Přizvukoval mu konstruktér Errou 3 Uzi Rabin, který řekl, že „test se plánoval už dávno, byla to jen náhoda, že se časově shodl s obdobím zvýšené nervozity v souvislosti se Sýrií“.

Je těžko ale můžeme podobnou shodu označit za náhodnou, je přesvědčen ruský expert Boris Dolgov:

-Start raket-terčů je přirozeně spojen s předpokládanou vojenskou operací USA proti Sýrii. A Izrael prověřuje spolu s USA svůj systém protiraketové obrany. V důsledku této vojenské operace může být postižen i Izrael. I jemu mohou být zasazeny údery.

Start terče mohl být rovněž spojen s přáním prověřit reakci Ruska. Situaci komentuje ředitel centra veřejně politického výzkumu Vladimir Jevsejev:

-Myslím si, že podobný cíl bezprostředně vytýčen nebyl. Nepřímo ale Američané prověřovali naši moderní radiolokační stanici typu Voroněž u Armaviru, která je součástí systému varování před raketovým útokem. USA se přesvědčily o tom, že systém funguje efektivně. Myslím si, že to bude dostačující argument pro to, aby byl jejich přístup k rozmísťování globálního systému PRO rozvážnější.

Včerejší cvičení jsou jen dalším důkazem toho, že vojenská mašinérie proti Sýrii už byla spuštěna. Přesto ale stále ještě existuje šance, že se útoku podaří zabránit. Boris Dolgov zdůraznil, že se zúčastnil zasedání Veřejné komory, kde se hovořilo o situaci v Sýrii. Byla tam vyslovena myšlenka, že je třeba uspořádat schůzku členů ruského parlamentu s jejich kolegy z USA, Francie a dalších zemí NATO, aby se jim pokusili vysvětlit, jaká je skutečná situace v Sýrii. Ač se to někomu může zdát podivné, v americkém a francouzském vedení mají jen mlhavé představy o tom, co to vlastně je syrská opozice a na čí straně se chystají bojovat. Údernou silou syrské opozice jsou v podstatě radikální islamisté.

zdroj:http://czech.ruvr.ru/2013_09_04/Stredomorska-balistika-nebo-test-na-stres/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře