Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Simone Santini: Izrael versus Irán. Je čas vojáků

  • izrael
Prohlášení bývalého vysokého izraelského důstojníka Ephraima Sneha poskytnutá deníku Il Folio 5. 8. 2011 mají nádech ultimáta Spojeným státům. Tento generál, jenž byl po šestnáct let labouristickým poslancem, dvakrát ministrem, vojenským velitelem v Libanonu, od počátku devadesátých let strategickým analytikem zabývajícím se problematikou Iránu, se domnívá, že jednostranné vojenské řešení ze strany Tel Avivu vůči Teheránu je reálné a že bude uskutečněno s nebo bez souhlasu Washingtonu: "O Iránu nemluvíme jako o odpovědi, je na Izraeli, aby učinil první tah. (...) Izrael nikdy nepřijme, že by musel žít pod iránskou jadernou hrozbou.

V tom je shoda. A o prostředcích je diskuse, ale vojenský útok, i když je to poslední řešení, zůstává konkrétní možností. Když budeme ponecháni sami, budeme jednat sami, (...) Ponechám experty, aby zpracovávali své analýzy, já věřím armádě."

Ephraim Sneh, stojící dnes v čele malé strany Yisrael Hazaka, kterou sám založil, se zdá, že má perfektní profil v rámci izraelského politicko-vojenského establišmentu, aby mohl vydávat nepřímá prohlášení vůči spojencům spíše než vůči nepřátelům, aniž by oficiálně zavazoval politické vedení země. Sneh nemá v současném státě oficiální funkce, nicméně má zkušenost a nezbytné zázemí, které mu umožňují být barometrem, dostatečně přesným a důvěryhodným, klimatu, který se dýchá v místnostech izraelské moci. Poselství Washingtonu je jasné. Jsme připraveni k útoku: s námi nebo proti nám.

Před několika dny náčelník generálního štábu ozbrojených sil islámské republiky Iránu generál Hassan Firouzabadi prohlásil pro vysílací stanici Press TV: "Je zřejmé, že někteří politici a některá americká média přehodnocují spolupráci se sionisty. Někteří exponenti dokonce zaujímají pozice proti izraelskému režimu".

Podle Amose Gilada, vojenského poradce izraelského ministra vnitra Ehuda Baraka, vůči Iránu potřebná lhůta "vypršela". A jako potvrzení, že je v Izraeli široké spektrum netrpělivé, vyšel nedávno úvodník v Jerusalem Post s titulkem, "Odstranit iránský Auschwitz".

Politické přesvědčení, které dozrává, vyznívá v tom směru, že cílené útoky zpravodajských služeb nebyly dostatečné na to, aby zpomalily nebo zablokovaly iránský atomový program. K poslednímu z nich došlo 23. 7. 2011, kdy byl zavražděn Dariush Rezaie, vědec z oboru spojeného s jaderným programem. K vraždě došlo v Teheránu a je to poprvé, kdy ho zdroj z izraelských zpravodajských služeb připsal Mossadu anonymním prohlášením pro deník Der Spiegel.

Tak zvaný "program setnutí hlav" zahájený bývalým šéfem mocné izraelské zpravodajské služby, Metrem Daganem, a nyní prováděný jeho nástupcem Tamirem Pardem, měl v posledních letech za následek četné oběti mezi špičkovými exponenty vojenského a jaderného programu Iránu, ale podle zpravodaje Der Spiegelu, který získal důvěryhodné informace z Mossadu, "požadavky zaútočit na Irán se stávají silnými, především mezi důstojníky letectva. Až doposud experti z Mossadu přesvědčili politiky, že iránská bomba může být zpožděna pomocí útoků na významné osobnosti. Ale není jasné, dokdy se ještě Netanyahu bude řídit touto radou."

Že Mossad přizná, i když nepřímo a neoficiálně, že je v pozadí teroristické sítě, která po léta působí v Iránu, je rovněž znepokojujícím signálem. Ukazuje, že tyto kruhy z izraelských zpravodajských služeb jsou dnes ochotny ke všemu, i hrát s otevřenými kartami. Není tajemstvím, že Dagan byl tvrdě proti vojenskému útoku na Teherán, ještě v červnu tohoto roku považoval případný útok "za nejhloupější věc, jakou kdy slyšel". Přiznat "program stínání hlav" a současně konstatovat, že jaderný program ajatolláhů pokračuje na plno, by mohlo znamenat, že doktrína Dagana a jeho stoupenců uvnitř Mossadu přestává platit.

Il Folio dále uvádí: "Před několika dny izraelský deník Haaretz, vždy dobře informovaný o strategické a vojenské problematice, napsal, že velení letectva Jeruzaléma je "netrpělivé" ze zpoždění plánů útoků ze vzduchu a že považuje vraždy vědců a počítačový virus za nedostatečný. Reuven Pedatzur, jeden z nevýznamnějších izraelských analytiků problematiky Iránu, řekl deníku Il Folio, že "Netanyahu vážně uvažuje o vojenském útoku nehledě na pochyby Mossadu. Letectvo musí vyřešit problém, kterým je ujištění premiéra o proveditelnosti úderu. Pokud bude tato jistota Netanyahuovi poskytnuta, je pravděpodobné, že zaútočí. Také Barak je pro útok".

Zdá se, že politické rozhodnutí už bylo opravdu přijato. Jednalo se jen o překonání posledního odporu, jak v Izraeli, tak ve Washingtonu. Ale o rozhodnosti, která kraluje v Izraeli, vynáší bývalý generál Ephraim Sneh lapidární slova: "Izrael je bezpečným domovem pro Židy a je velkou ekonomikou přitahující výtečnost a investice. Pokud by už nebyl bezpečným domovem pro Židy a talenty, opustili by zemi, když se sem přestanou stěhovat imigranti, tak je konec sionistickému snu. Z tohoto důvodu náboženští fanatici z Teheránu nemohou získat bombu. Doufám, že Spojené státy a Evropa něco udělají, aby se Izrael neocitl v koutě. Židovský národ se stal obětí Shoah, směsi ideologie a vojenské síly, v Iránu je stejná kombinace, nenávist k Židům a velmi silná vojenská moc. Nemůžeme ignorovat historickou zkušenost, to znamená "never again".

Zdrojhttp://www.clarissa.it/esteri_int.php?id=1507 (ksm.cz)

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře