Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Silná kritika Izraele kvůli zákonu o občanství

  

Návrh zákona, podle kterého bude izraelská vláda udělovat izraelské občanství, rozpoutal vlnu kritiky nejen v arabských zemích, ale i ve Vatikánu. Návrh počítá s podmínkou, že žadatel nežidovského původu bude muset přijmout přísahu věrnosti "židovskému státu".

 

Aby se návrh stal zákonem, musí projít izraelským parlament ve třech čteních.

 Syrský prezident Bašár al Assad na tiskové konferenci v Damašku, které se účastnil i turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, řekl, že "rasistické zákony přijímané Izraelem odkrývají podstatu izraelského fašismu, který je reprezentován zabíjením a takovýmito zákony."

Arcibiskup Antonio Naguib chystaný zákon okomentoval slovy: "Myslím, že nová přísaha, jež bude nutná jenom pro nežidovské občany, je v ostrém rozporu s demokratickými principy. Slib loajality vůči státu Izrael by neměl být podmíněn náboženským vyznáním".

Uprostřed této diskuse premiér Netanjahu včera nabídl, že prodlouží moratorium na novou výstavbu na Západním břehu, ale jen v případě, že Palestinci uznají Izrael jako židovský stát.

Tento návrh byl palestinskou samosprávou ihned odmítnut.

Částečné moratorium na 10 měsíců, které Izrael nařídil minulý rok, uplynulo dne 26. září. Palestinský prezident Mahmúd Abbás řekl, že se nevrátí k mírovým rozhovorům, dokud Izrael moratorium neobnoví.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře