Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Sergei Balmasov: Liga arabských států = anti-syrský prozápadní klub (+video)

  • syrie
Sýrii hrozí vyloučení z Ligy arabských států (LAS). Tento problém by měl být vyřešen 16. listopadu na summitu v Maroku. Připomínáme, že dne 12. listopadu již bylo pozastaveno členství Sýrie v této organizaci. Pro pozastavení členství Sýrie hlasovalo 18 zemí, jedna (Irák) se hlasování zdržela a pouze dvě (Libanon a Jemen) byly proti němu.

Důvodem bylo pokračování násilí ve třetím největším syrském městě Homs, kde syrské bezpečnostní síly v posledních týdnech provedly speciální operace proti ozbrojenému odporu, při kterých bylo podle různých zdrojů zabito na obou stranách přes 500 lidí.

Po pozastavení členství Sýrie v Lize arabských států, které prosazovaly hlavně Katar a Saúdské Arábie, došlo k masovým demonstracím příznivců Bašára Asada, kteří napadli saudskoarabskou a katarskou diplomatickou misi. Kromě toho dav rozzuřených Syřanů napadl i zastupitelské úřady Spojených států, Turecka a Francie, tzn. ambasády zemí, jež nejvíce tlačí na Assadovu Sýrii.

Pro mnohé bylo překvapením hlasování Alžírska a Palestiny, které rovněž hlasovaly pro potrestání režimu Bašára Assada. Jak víte, Alžírsko má daleko od garanta světové demokracie s ohledem na jeho kruté zacházení proti opozičním demonstrantům, potlačování práv vězňů a zadržených osob, a tak dále. A není žádným tajemstvím, že tato země je další na řadě v tzv. "demokratizaci" arabského světa.

Ještě nepochopitelnější bylo hlasování Palestinců, kteří se po celá léta těšili pomoci ze strany Assadovy Sýrie. Stačí připomenout, že syrské vedení pomáhalo palestinským uprchlíkům a při obraně Palestiny.

Jaký je důvod tohoto hlasování většiny Ligy arabských států, a jaké to bude mít důsledky?

Vladimir Isajev, vedoucí výzkumný pracovník Centra pro studium arabštiny Institutu orientálních studií tvrdí: "Rozhodnutí o pozastavení členství Sýrie v Lize arabských států Perského zálivu jednoznačně podporovaly Katar a Saúdské Arábie. A stalo se tak i přesto, že Assad již provádí reformy, ke kterým se zavázal."

Samozřejmě, bylo by naivní myslet si, že saudskoarabská monarchie má vážné obavy o stav lidských práv v Sýrii. Stačí si připomenout některé z poprav, ke kterým v SA dochází a které byly v Evropě možné pouze ve středověku. Z nějakého důvodu Saudům nijak zvlášť nevadí ani to co se děje například v Bahrajnu, kde byly protesty místních šíitů potlačeny mnohem přísněji, než potlačení opozice v Sýrii.

Těmto zemím jde hlavně o úplné odstranění arabského socialismu, který mnohem spravedlivěji rozděloval národní bohatství, než monarchistické režimy, jako jsou Katar nebo Saudská Arábie. Syrský socialismus baasistické strany ohrožuje monarchistické režimy Perského zálivu. A nemyslete si, že Sýrie je v tomto ohledu výjimkou, a že Arabové jsou imunní vůči socialistickým myšlenkám. Naopak, v řadě zemí, včetně Libanonu, obyvatelé sympatizují se socialismem.

Na druhou stranu, hlasování je odrazem Ligy arabských států ohledně další hrozby: strach z Íránu. Vzpomínky na doby mocné Perské říše, nesou Arabové stále jen těžko. A svržení proiránského režimu Bashara al-Assada, je považováno za jeden z velmi vážných způsobů, jak snížit rostoucí vliv Íránu v oblasti. Navíc, někteří lidé se snaží využít proti syrskému režimu i náboženské argumenty s tím, že vládnoucí alawité nejsou muslimové, a že je to jen sekta, která uctívá proroka Mohammeda.

Ať už byly důvody k rozhodnutí Ligy arabských států jakékoli, může to mít pro Assadův režim vážné důsledky. A pokud další kroky budou směřovat k ukončení ekonomických vztahů se Sýrií, situace se může ještě zhoršit, protože Sýrie je do značné míry závislá na ekonomických a obchodních vztazích s ostatními arabskými státy. V každém případě jde o snahu svrhnout syrský režim.

Ali Salim al-Assad, zástupce Výboru národní jednoty Sýrie tvrdí, že: "Hlasování o Sýrii ukazuje, že Arabská liga se stala loutkou Západu a většina arabských zemí se stala vykonavately jeho vůle. Ale ze všeho nejvíce jsme zklamáni z reakce Palestiny, jejíž obyvatelé vždy našli v Sýrii úkryt a pohodlí před izraelskými represemi. A teď je na řadě úplné vyloučení Sýrie z Ligy arabských států. Proto se nás zastánci této věci snaží izolovat na diplomatickém poli."

Všimněte si, že situace v Homsu se vrátila k normálu a už čtvrtý den se tam nestřílí. Západ a jeho arabské loutky však již připravují půdu pro invazi v Sýrii. Růst zahraničního vlivu v syrských událostech je stále jasněji rozpoznatelný. Takový zajímavý detail: podle syrských bezpečnostních sil, které provádí speciální operace v Homsu, bylo zadrženo zhruba 400 zahraničních mudžahídů, včetně Afghánců, kteří přijeli do Sýrie přes libanonskou hranici.

Ale nemyslete si, že Sýrie a jejich spojenci sedí se založenýma rukama. Dnes byla například oznámena mobilizace "Hezbollahu". Region se připravuje na velkou válku. Západní válečná mašinerie včetně špinavé propagandy již byla spuštěna. Postoj Ligy arabských států je důležitým krokem v tomto směru. Navíc, Sýrie je jedním z hlavních prvků v nastávající válce proti Íránu.

zdroj: Pravda.ru

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře