Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Sedm milionů odborářů podporuje největší britský bojkot

  • odbory-izrael
Největší britská koalice odborových svazů, Odborový kongres (TUC, Trade Union Congress), oznámila svou nejobsáhlejší politiku bojkotu.

Bojkot se zaměřuje na zboží z osad a také zahrnuje společnosti profitující z nelegální okupace palestinského území. Rozhodnutí k bojkotu a ke stažení investic z těchto společností bylo jednohlasně přijato jménem sedmi milionů členů TUC. Oznámení zvýší tlak na britské maloobchodní prodejce, aby přestali obchodovat s podezřelými dodavateli.

Mluvčí TUC uvedl: „Oproti minulému roku se na bojkot soustředíme daleko více. Budeme vyvíjet větší tlak na maloobchodníky, které budeme žádat, aby dokázali, že mezi jejich dodavatelskými řetězci nefigurují dodavatelé z osad na okupovaných územích." Minulý rok bylo učiněno podobné rozhodnutí, nicméně bylo oslabeno vlivným odborovým svazem GMB (svaz mající na 600 000 členů, pozn. překl.) a došlo k několika absencím a námitkám. Letošní hlasování proběhlo jednohlasně, včetně podpory odborového svazu GMB. Ve formulaci vyjádření je obsažena „presumpce viny", tj. společnosti musí dokázat, že jejich zisky nejsou spojeny s osadami, okupací či separační zdí.

Přestože nebylo dosaženo toho, v co doufala Kampaň palestinské solidarity (Palestine Solidarity Campaign) - tedy bojkotu všech izraelských produktů, vyjádření kongresu „povzbuzuje odborovou radu, aby úzce s Kampaní palestinské solidarity spolupracovala." Vyjádření bylo Kampaní palestinské solidarity nadšeně přijato, protože díky společné propagaci se toto téma dostane do povědomí širší veřejnosti.

Generální tajemník TUC, Brendan Barber, dále kritizoval blokádu Gazy a květnový útok na flotilu s humanitární pomocí, při kterém bylo zabito 9 tureckých aktivistů. Prezident odborového svazu dopravců  TSSA, Andy Bain, odsoudil politiku „etnického čištění" ze strany izraelské vlády a dodal, že „nejsme proti Židům - jsme proti akcím státu Izrael."

 

Odborový kongres (TUC, Trades Union Congress) je odborové centrum. Je to federace odborových svazů ve Velké Británii reprezentující většinu odborových svazů. Ke kongresu je přidruženo 58 odborových svazů s celkovým počtem 6,5 milionů členů. Zhruba polovina je reprezentována odbory Unite nebo UNISON.

 

Podrobnosti na ISM Czech

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře