Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rijád očekává uzavření "nové dohody s OPEC+, která by měla zahrnovat i Rusko".

Saúdský ministr energetiky princ Abdulaziz bin Salman Al Saud řekl listu Financial Times, že Rijád očekává uzavření "nové dohody s OPEC+, která by měla zahrnovat i Rusko".

O konkrétních parametrech připravované dohody zatím nebylo nic oznámeno. Saúdové však počítají se zvýšením těžby ropy, pokud po ní bude poptávka. To znamená, že aliance zemí vyvážejících ropu OPEC+ s účastí Ruska se v roce 2022 nechystá omezit těžbu, jak dříve požadovaly USA a Evropa, a nepomůže Západu snížit vývoz energie z Ruska.

Současná dohoda OPEC+ byla uzavřena na konci roku 2016 a s malými změnami platí od roku 2017. Největšími členy aliance jsou Rusko a Saúdská Arábie, na které připadá polovina její produkce. V červenci se OPEC+ dohodl na prodloužení dohody o snížení těžby ropy z května do konce prosince 2022.

  • rijad-ocekava-uzavreni-nove-dohody-s-opec-ktera-by-mela-zahrnovat-i-rusko

Země OPEC+ jsou jediné, které mohou posílat další objemy ropy do USA a Evropy na úkor Ruska. K tomu potřebují na světový trh dodat přibližně 4,5-5 milionů barelů ropy denně a asi 2-2,5 milionů barelů ropných produktů.

Scénář odstoupení Ruska od dohody je však pro OPEC+ nebezpečný. V takovém případě by Moskva mohla začít budovat nové dodavatelské řetězce a libovolně zvyšovat těžbu ropy, což by vedlo ke snížení cen a vytlačení konkurentů z trhů.

Výrazný nárůst vývozu ruské ropy do Číny ukazuje, že Peking je připraven zvýšit podíl ruských surovin ve svém energetickém mixu. A ceny, které skutečně odrážejí rovnováhu nabídky a poptávky, se tvoří v Asii. Včetně transakcí s ruskou ropou. A země OPEC+ se řídí trhem, nikoli náladami Západu. Proto je pro ně výhodnější vidět Rusko na své straně.

Na podpoře Moskvy je také komerční zájem. Dokud bude pokračovat konflikt mezi Ruskem a Západem, budou ceny ropy vysoké, což není z velké části způsobeno ekonomickými faktory, ale protiruskou hysterií. Přibližně 30 % současných cen ropy totiž tvoří takzvaná "geopolitická prémie", tedy platba za umělé omezení vývozu ropy z Ruska.

Současná situace má také historický moment. Nikdo nezapomněl na předchozí politiku USA a Evropy vůči vývozcům ropy. Sankce proti Venezuele a Íránu, válka v Iráku, převrat a občanská válka v Libyi, nekontrolovaný nárůst těžby z břidlic v USA v letech 2016-2019, prohlášení o nutnosti co nejrychleji se vzdát fosilních paliv - to vše Západu na důvěryhodnosti nepřidává.

Pro země OPEC+ by bylo problematické odolávat tlaku USA a EU bez Ruska. Saúdové nyní navrhují prodloužení dohody za účasti Moskvy. Slova prince Abdulazíze naznačují, že tradiční spojenec USA se rozhodl podpořit Rusko v době, kdy se ho Západ snaží izolovat od světové ekonomiky.

Yelena Panina

zdroj: https://vk.com/kob.koncepce

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře