Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Pravoslavní křesťané v Sýrii. Aktuální situace na bojišti

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Desítky tisíc mrtvých, masový exodus křesťanů ze země, mnozí z duchovenstva v zajetí, vandalismus, znesvěcování křesťanských svatých míst, nedostatek potravin a léků - to vše je výsledkem hořké války, která pokračuje v Sýrii od března 2011.

  • pravoslavni-krestane-v-syrii-aktualni-situace-na-bojisti

Podle oficiálních sdělení OSN je oběti kolem 93.000 lidí, včetně 1700 dětí mladších 10 let. Ale ti, kterým se podařilo uprchnout ze země, musí žít ve speciálních táborech pro uprchlíky v sousedních zemích - Turecko, Jordánsko, Irák a Libanon.

Počet obětí stoupl zvláště silně po loňském červenci, kdy začaly prudké boje v Damašku a Aleppu - dvě největší města v zemi. Od té doby, je v Sýrii měsíčně zabito 5000 lidí. "To nebylo ani v Iráku na vrcholu konfliktu v roce 2006" - zdůrazňuje Jim Muir. - Organizace spojených národů předpovídá, že počet obětí se bude nadále zvyšovat, zejména mezi civilním obyvatelstvem. Také nastane nová vlna exodu, místního obyvatelstva do jiných zemí. Poslední zprávy říkají, že Syrské uprchlíky bude zřejmě přijímat i Evropa. Vyjádřit se má Německo.

Ze zprávy OSN, která vyšla v červnu tohoto roku, bylo zjištěno, že v Sýrii existují případy mučení a poprav, nejen dospělých, ale i děti, včetně kojenců. Chlapci a dívky byly použity jako sebevražední atentátníci nebo "lidské štíty" - pro dodávky munice a jídla v místě bojů. "To je další strašnou připomínkou tohoto konfliktu," - uvedl v prohlášení OSN komisaře pro lidská práva Navi Pillayové.

"Děti v Sýrii utrpěly pravděpodobně největší ztráty na světě. Jsou zabíjeny, zmrzačeny, jsou zadržováni a mučeny." Zvláštní zmocněnec OSN pro ochranu dětí v situacích ozbrojeného konfliktu, Leila Zerrougui, předloží zprávu novinářům v New Yorku.

BBC korespondent v severní Sýrii Ian Pannell hlásí časté případy masového vraždění. Zejména vraždy, které se konaly v květnu v městě Banias a vesnice Al-Baida, v západní části země. "Dům vyhořel spolu s lidmi. V jednom z domů zahynula celá rodina. Bylo nemožné chodit bez šlápnutí na mrtvé. Všude ležela zmrzačená, ohořelá těla. Celkově - moře krve, "- řekl v rozhovoru pro BBC místní obyvatel Ohm Abed, kterému se podařilo uprchnout po útoku.

Moskevský patriarcha v květnu řekl, že "v Sýrii jsou křesťané pronásledováni." Podle Metropolitní Afamiyskogo Isaac (Antiochian pravoslavná církev), křesťané v Sýrii vidí, že "po příchodu radikálové dělají nemyslitelné věci": ničí chrámy, unášejí kněží, nuceně vystěhovávají křesťany a zabíjejí je."

V ruské pravoslavné církvi také začala sbírka na podporu pro oběti v Sýrii. 25. června bylo publikováno Poselství Jeho Svatosti patriarchy moskevského a celé Rusi Kirilla,, ve kterém oznámil, že příští neděli ve všech kostelích v Rusku se budou konat církevní sbírky pro postižené lidi v Sýrii.

Homs

BEJRÚT 30. června, / Dopisovatel ITAR-TASS Dmitry Zelenin /

Syrské jednotky obklíčily poslední pevností rebelů ve městě Homs / 165 km severně od Damašku /. Army Special Forces a populární obrana vojáků provádějí zátah na rebely. Bojovníci kladou na některých místech prudký odpor.

Jako televizní stanice "Al-Ihbariya" v Jisr al-Seba u libanonsko-syrské hranice, armáda zničila gang žoldáků, kteří se snažili propašovat do země. Na východ od Homsu, vojáci napadli pozice rebelů v u Taldo.

Armádní speciální jednotky pronásledují radikály na severním předměstí Damašku - Börse a Kabune.

Boje hoří bez ustání. Zbraně jsou dodávány různými státy na obě strany konfliktu. Doutnák na Blízkém východě byl zapálen, výbuch se blíží.

http://www.itar-tass.com/c303/790587.html

Facebook komentáře