Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Palestinská samospráva kritiku neodpouští, chce hlavu Richarda Falka

  • falk-richard-x
Palestinská samospráva vyzvala profesora Richarda Falka, zvláštního zpravodaje OSN pro lidská práva na okupovaných palestinských územích, k rezignaci poté, co Falk kritizoval postoj samosprávy vůči zprávě OSN o válečných zločinech.

Společná delegace samosprávy a Organizace pro osvobození Palestiny na zasedání Výboru OSN pro lidská práva v Ženevě dosáhla toho, že bylo odloženo projednávání zprávy pojednávající o izraelském porušování palestinských práv.

Palestinská samospráva je plně v rukou prezidenta Mahmúda Abbáse a jeho hnutí Fatáh, který výměnou za podporu ze Západu často i silou udržuje obyvatelstvo okupovaného západního břehu v relativním klidu a mezitím se marně snaží navázat s Izraelem nějaký smysluplný dialog. Stejně váhavě se proto samospráva postavila i ke Goldstoneově zprávě o izraelském masakru v Gaze v rámci operace Lité olovo. Abbás pod nátlakem USA hlasoval pro odložení jednání o Goldstoneově zprávě, čímž v palestinských politických kruzích vyvolal krizi a čelil výzvám, aby odstoupil a celou svou samosprávu rozpustil.

Právě tento postoj samosprávy profesor Goldstone nedávno veřejně kritizoval, za což ho nyní abbásovci chtějí ztrestat. Richard Falk, profesor práv z Princetonské univerzity, k tomu dodal, že z postoje Abbáse a jeho lidí „není šťastný", ale že rezignovat nehodlá. „Myslím, že je velmi důležité tomuto tlaku nepodlehnout," prohlásil. „Měli bychom být zcela nezávislí."

Izrael Falka bez ohledu na jeho funkci koncem roku 2008 vypověděl ze země a dodnes mu brání ve vstupu. Od své tehdejší deportace nebyl Falk s to okupovaná území navštívit.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře