Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Palestinci: Jediný přijatelný mírový plán

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Palestinci nechtějí mít s plánem prezidenta Trumpa nic společného: vědí, že jejich požadavky nikdy nesplní. Palestinci odmítají mírový plán, ne kvůli sporům o hranici, osady, kontrolní stanoviště, nebo kvůli statusu Jeruzaléma. Jsou proti Trumpově plánu - a proti jakékoli jiné mírové iniciativě - protože Palestinci mají na mysli něco úplně jiného.

Obě palestinské strany - palestinská samospráva a Hamás - se možná neshodnou na všem, ale určitě se shodnou na zničení Izraele. Jediným mírovým plánem přijatelným pro současné palestinské vůdce by byl plán, který by usnadnil jejich poslání pokračovat v džihádu proti Izraeli, ve snaze jej zničit.
Pokud by se Jared Kushner a Jason Greenblatt chtěli dozvědět více o skutečných ambicích Palestinců, měli by si některý pátek poslechnout kázání v některé mešitě, nebo se zastavit v některé škole na Západním břehu, nebo v Pásmu Gazy.

Možná by pak sami pochopili, že žádný mírový plán na světě nemůže v současné době odolat jedu, který je den co den vstřikován do srdcí a myslí Palestinců a jejich dětí.

  • palestinci-jediny-prijatelny-mirovy-plan

Palestinci nikdy nevěnovali pozornost plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa, týkajícího se míru na Blízkém východě. Palestinci o plánu, který ještě ani nebyl zveřejněn, nic nevědí.

Tato skutečnost je však nezastavila od kategorického odmítnutí dosud neoznámeného plánu a tento postoj Palestinci zopakovali znovu tento týden, když američtí pověřenci pro Střední východ Jared Kushner a Jason Greenblatt navštívili Izrael a několik arabských zemí, aby tento plán prodiskutovali.

Trumpův plán zdaleka ještě nebyl dokončen a jako takový nebyl ještě oficiálně předložen žádné straně izraelsko-arabského konfliktu. Kushner a Greenblatt pracují na plánu několik měsíců a jejich současná cesta do regionu souvisí s Jordánskem a Egyptem.

Jsou to jen Palestinci, kdo bojkotují americkou administrativu. V posledních šesti měsících odmítají vedoucí představitelé palestinské samosprávy jednat s vládou USA, samozřejmě s výjimkou toho, kdy se jednalo o získání finanční pomoci ze strany USA. Prezident Palestinské samosprávy Mahmúd Abbás a vedoucí představitelé v Ramalláhu se nejen odmítli setkat s jakýmkoli úředníkem americké administrativy, ale také vedli nenávistnou kampaň a podněcovali k nenávisti vůči prezidentu Trumpovi a vrcholným představitelům administrativy USA.

Většina palestinských útoků byla doposud namířena proti "židovským a sionistickým" poradcům Trumpa, počítaje v to Kushnera, Greenblatta a amerického velvyslance v Izraeli Davida Friedmana.

Zdivočelé útoky na Trumpa a vedoucí úředníky americké administrativy byly také doprovázeny prohlášeními Abbáse a dalších palestinských představitelů, týkající se mírového plánu prezidenta USA na Blízkém východě. V těchto prohlášeních Palestinci nejenže vyjadřují odmítnutí plánu, který dosud ani neexistuje, ale téměř denně ho odsuzují a interpretují jako "spiknutí" určené k odstranění palestinských práv. V posledním útoku na tento plán vedoucí představitelé palestinské samosprávy tvrdí, že je ve skutečnosti zaměřen na "rozdělení palestinského lidu", ustavením dvou samostatných palestinských subjektů - jeden na Západním břehu Jordánu a druhý v Pásmu Gazy.

Palestinské názory týkající se tohoto dosud nikde neviděného Trumpova plánu jsou z velké části založeny na pověstech a mediálních spekulacích. Palestinští představitelé přiznali, že získávají informace především z médií.

Palestinci tak odmítají něco, o čem nic nevědí. Co tedy vadí Palestincům na Trumpově plánu, nebo jakékoli jiné mírové iniciativě? Pokusy americké administrativy uspořádat setkání s vůdci palestinské administrativy v Ramalláhu, aby se spolu poradili o navrhovaném plánu, narazily na hluché uši. Palestinci projevují naprosto nulový zájem, dokonce se jen podívat, zda by se v tom plánu přece jen nenašlo něco dobrého.

Palestinci nechtějí mít s plánem prezidenta Trumpa nic společného: vědí, že jejich požadavky nikdy nesplní. Palestinci odmítají mírový plán, ne kvůli sporům o hranici, osady, kontrolní stanoviště, nebo kvůli statusu Jeruzaléma. Jsou proti Trumpově plánu - a proti jakékoli jiné mírové iniciativě - protože Palestinci mají na mysli něco úplně jiného.

"Mír", který Palestinci hledají, je takový, jaký jim žádná mírová iniciativa nemůže nikdy poskytnout. Palestinci chtějí mír bez Izraele, nikoli s Izraelem. Důvodem, proč mají Palestinci problém s plánem prezidenta Trumpa je, že jej považují za překážku jejich plánu odstranit Izrael. Palestinci vědí, že plán prezidenta Trumpa - bez ohledu na jeho detaily - jim zničit Izrael neumožní. Palestinci ve skutečnosti považují jakýkoli mírový plán, který by jim byl předložen - ať už Trumpem nebo kýmkoli jiným - za překážku, která jim brání v jejich úsilí a snu o pokračování džihádu (svaté války) proti Izraeli a Židům. Nechtějí pouze říkat "Ne" Trumpově administrativě; mnohem bezpečnější pro ně je problému se vyhnout, stáhnout se do pozadí, koupit si čas a počkat dokud nebude v USA přátelštější vláda.

Když Palestinci odsoudili Trumpův plán jako "spiknutí", tak tím míní americké spiknutí, které má znemožnit jejich úsilí o zničení Izraele. Palestinci se ptají: "Kdo jsou tito Američané, kteří přijdou a kážou nám o míru se zde žijícími Židy, když naším skutečným cílem je vypudit Židy z této země?"

V létě 2000 odešel Jásir Arafat ze summitu v Camp Davidu (s prezidentem USA Clintonem a tehdejším izraelským předsedou vlády Ehudem Barakem) poté, co si uvědomil, že návrhy na stole neuspokojují palestinské aspirace a sny - zničit Izrael. Arafat chtěl, aby mu Izrael předal kontrolu nad celým Západním břehem Jordánu, Pásmem Gazy a východním Jeruzalémem. Chtěl, aby byl na těchto územích zřízen palestinský stát a aby ho Palestinci mohli využít jako výchozí základnu k "osvobození zbytku Palestiny" - tedy ke zničení Izraele. Když si rozzuřený Arafat uvědomil, že nedosáhne toho, co chtěl, vrátil se do Ramalláhu a začal podněcovat Palestince k vyvolání další vlny terorismu proti Izraeli – ke Druhé intifádě.

Nyní sedí na Arafatově místě Mahmúd Abbás. Jemu se nelíbí Trumpův mírový plán, protože vidí to, co je dosud neviditelné: Je mu zřejmé, že by nemohl prosazovat svůj cíl "postupného řešení", v němž by Palestinci získávali kousek po kousku pozemky a následně je používali jako výchozí základny k džihádu proti Izraeli.

Palestinský postoj je naprosto jasný: Izrael nám musí poskytnout co nejvíce území, abychom mohli i nadále budovat naši moc, sílu a energii k pokračování v boji za dosažení našeho konečného cíle - úplného odstranění Izraele. Trumpův plán je podle Abbáse a jeho spolupracovníků špatný plán, protože nevyžaduje, aby se Izrael vzdal a úplně opustil území, která by později byla obsazena Hamásem, Islámským státem, Íránem a Palestinským islámským džihádem.

Existuje pouze jeden mírový plán, který by Palestinci přijali; je to plán, který jim by jim umožnil dosáhnout "postupného řešení", tj. vymazání Izraele z povrchu Země.

Abbás je proti Trumpovu plánu, protože chce dočasný palestinský stát, který by byl v budoucnu využit jako výchozí základna pro arabské armády a palestinské a islamistické teroristické skupiny k útokům na Izrael. Trumpův plán podle Abbásova názoru nezohledňuje palestinský sen na likvidaci Izraele a tím překračuje jeho červenou linii.

Svět už jednou viděl, co se stalo, když Izrael předal území Abbásovi. Bylo to v roce 2005, kdy Izrael odešel z Pásma Gazy a předal jej Abbásovi a jeho bezpečnostním silám.

Během několika měsíců Abbás a jeho parta utekli z Pásma Gazy a přenechali celou oblast Hamásu, poté, co Hamás zavraždil všechny členy palestinské samosprávy na tomto území tak, že je svrhl z nejvyšších pater vysokých budov. To už je ale historie. Pokud by se Izrael stáhl i ze Západního břehu, pravděpodobně by se tam opakoval stejný scénář. V tom případě by však Hamás nepotřeboval k okupaci Západního břehu měsíce, stačily by mu pouze dny, nebo týdny.

Navíc, žádný palestinský vůdce není v postavení, kdy by mohl přijmout jakoukoli mírovou dohodu s Izraelem - obzvláště ne s Abbásem na Západním břehu a Hamásem v Pásmu Gazy, kteří strávili celý svůj život radikalizací svých lidí proti Izraeli, podněcováním nenávisti a indoktrinací.

Desetiletí podněcování nenávisti v mešitách a v médiích obrátily Izrael v očích většiny Palestinců v něco, co je třeba vykořenit. V důsledku toho není palestinská veřejnost ochotná poslouchat řeči o nějakém mírovém plánu a to nejen od Trumpa, ale dokonce ani od proroka Mohameda.

Palestinci mají velký problém s přítomností Izraele na Blízkém východě. Většina z nich se stále nedokázala vyrovnat s právem Židů žít ve svém vlastním bezpečném a suverénním státě, kdekoli na Blízkém východě.

Trump a jeho pověřenci nepochybně přicházejí s nejlepšími úmysly, týkajícími se míru mezi Araby a Židy v této části světa. Zdá se však, že nevidí, že záležitosti dnes vypadají tak, že na palestinské straně není žádný partner schopný a ochotný jednat s Izraelem o čemkoli.

Palestinci jsou rozděleni do dvou táborů, jedni otevřeně prohlašují, že nechtějí uzavřít mír s Izraelem, protože jejich cílem je Izrael zničit a nahradit ho islámským státem a druhý tábor, který i kdyby chtěl uzavřít mír s Izraelem - a to v současné době není - by to nikdy udělat nemohl, protože si vychoval svůj vlastní lid akceptovat pouze rozkazy k vraždám.

První tábor lze nazvat "radikálním táborem". To je tábor, který vůbec odmítá izraelskou přítomnost na Blízkém východě.

Druhým táborem je to, co Palestinci nazývají "Abbásovým táborem", který je zkorumpovaný, slabý, posílá svým lidem rozporuplné zprávy a mluví více než jedním hlasem.

Obě palestinské strany - palestinská samospráva a Hamás - se možná neshodnou na všem, ale určitě se shodnou na zničení Izraele. Jediným mírovým plánem přijatelným pro současné palestinské vůdce by byl plán, který by usnadnil jejich poslání pokračovat v džihádu proti Izraeli, ve snaze jej zničit.

Pokud by se Jared Kushner a Jason Greenblatt chtěli dozvědět více o skutečných ambicích Palestinců, měli by si některý pátek poslechnout kázání v některé mešitě, nebo se zastavit v některé škole na Západním břehu, nebo v Pásmu Gazy. Možná by pak sami pochopili, že žádný mírový plán na světě nemůže v současné době odolat jedu, který je den co den vstřikován do srdcí a myslí Palestinců a jejich dětí.

Bassam Tawil je muslimský Arab, žijící na Blízkém východě.

Překlad původního textu: Palestinians: The Only Acceptable Peace Plan
Překlad: Josef Janeček

--------------------------

zdroj:https://cs.gatestoneinstitute.org/12711/palestinci-mirovy-plan

Facebook komentáře

Nejčtenější