Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Palestinci chtějí, aby OSN vyhlásila jejich stát

  • palestinsky-vlajky-x
Frustrováni z toho, že izraelská pravicová vláda v posledních měsících několikrát označila mírový proces za mrtvý, palestinští předáci oznámili, že jednostranně vyzvou OSN, aby vyhlásila nezávislost Palestiny v hranicích z před roku 1967.

V šestidenní válce v roce 1967 Izrael zaútočil na Sýrii a Egypt a když Jordánsko na základě obranné dohody s Egyptem vstoupilo do války, obsadil izraelský stát západní břeh Jordánu a východní Jeruzalém. Od té doby jsou tato území okupovaná a Izrael na nich usídlil stovky tisíc svých osadníků.

Roky mírových snah nepřinesly žádný pokrok. Izraelští činitelé sice nyní připouštějí, že by mohli povolit Palestincům jejich vlastní stát, tento krok nicméně podmiňují bezpočtem různých podmínek a navíc by se stát mohl realizovat jen na zlomku území okupovaného v roce 1967.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu úvahy o jednostranném vyhlášení palestinské státnosti rozhodně odmítl a pohrozil, že v takovém případě si Izrael vyhrazuje právo podniknout proti Palestincům blíže nespecifikované jednostranné kroky. Barack Obama sice (také s určitými podmínkami) vznik palestinského státu několikrát podpořil, lze ale očekávat, že na půdě OSN by Spojené státy hlasovaly proti.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře