Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Osmdesát procent iráckých křesťanů "zmizelo"

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Je tragické, že křesťané žijící v zemích, které byly dříve pod kontrolou "kalifátu" byli mnohými na Západě tragicky zrazeni. Vlády ignorovaly jejich krutý osud. Biskupové byli často příliš odměření na to, aby odsoudili jejich pronásledování. Sdělovací prostředky se často chovaly tak, jako kdyby považovaly tyto křesťany za agenty kolonialismu, kteří si zaslouží být ze Středního východu odstraněni. Organizace bojující za "lidská práva" je opustily.

Západ nebyl ochoten poskytnout těmto křesťanům útočiště, poté co ISIS povraždil 1 131 z nich a zničil nebo poškodil 125 jejich kostelů.
Musíme nyní pomoci křesťanům znovu se postavit na nohy v zemích, kde byli pronásledováni.

  • osmdesat-procent-irackych-krestanu-zmizelo

Pronásledování křesťanů je dnes horší, než bylo "kdykoli v historii", odhalila nedávná zpráva organizace Aid for the Church in Need. Irák se stal epicentrem "odstranění" křesťanů z historie.

Iráčtí křesťanští duchovní nedávno nosili černé znamení jako symbol národního smutku pro poslední oběti protikřesťanského násilí: mladého dělníka a tříčlenné rodiny. "To znamená, že tady pro křesťany není místo," řekl otec Biyos Qasha z kostela Panny Marie v Bagdádu. "Jsme viděni jako beránek, který může být kdykoli zabit."

O několik dní dříve objevili šíitští milicionáři masový hrob s těly 40 křesťanů poblíž Mosulu, bývalé pevnosti Islámského státu a hlavního města iráckého křesťanství. Těla, včetně těl žen a dětí, patřily křesťanům, které unesl a zabil ISIS. U mnoha těl byl v tomto masovém hrobě kříž. Žádné ze Západních mainstreamových médií o této etnické čistce neinformovalo.

Francouzský vrchní rabín Haim Korsia naléhavě vyzval Evropu a Západ k obraně nemuslimů na Středním východě, které označil za oběti holocaustu. "Stejně jako naši rodiče nosili žlutou hvězdu, křesťané musí nosit šarlatové písmeno nun" řekl Korsia. Hebrejské písmeno "nun" ("N") je počátečním písmenem slova Nazareen, což je arabský termín označující lidi z Nazaretu neboli křesťany a Islámský stát jej používal k označení křesťanských příbytků v Mosulu.

V nové zprávě Irácké společnosti pro lidská práva se nyní ukázalo, že irácké menšiny, jako například křesťané, Jezídové a Šabakové, jsou nyní oběťmi "pomalé genocidy", která rozbíjí tyto starověké komunity až do okamžiku jejich zmizení. Čísla jsou příznačná.

Podle této zprávy zmizelo z Iráku 81 % křesťanů. Zbývající počet Sabeánců, starobylého společenství oddaného sv. Janu Křtiteli, je ještě menší: 94 % jich z Iráku zmizelo. Zemi opustilo nebo bylo zabito také 18 % Jezídů. Organizace pro lidská práva Hammurabi uvedla, že v nedávné minulosti žilo v Bagdádu 600 000 křesťanů, dnes jich tam žije pouze 150 000.

Tato čísla mohou být důvodem, proč Charles de Meyer, prezident SOS Chrétiens d'Orient, mluvil o "zániku křesťanů". Otec Salar Kajo z Ninivehské komise pro obnovu kostelů hovořil o skutečné možnosti, že "křesťanství zmizí z Iráku".

Mnoho starověkých křesťanských církví a míst bylo zničeno islámskými extremisty, jako například kostel svatého Jiří v Mosulu, Chrám Panny Marie Chaldejské, na který byl proveden pumový útok pomocí nálože v automobilu a spálený arménský kostel v Mosulu. V Mosulu byly zničeny stovky křesťanských domů. Džihádisté zde také odstranili zvony a kříže. Iráčtí duchovní nedávno varovali: "Kostely jsou v nebezpečí."

Je tragické, že křesťané žijící v zemích, které byly dříve pod kontrolou "kalifátu" byli mnohými na Západě tragicky zrazeni. Vlády ignorovaly jejich krutý osud. Biskupové byli často příliš odměření na to, aby odsoudili jejich pronásledování. Sdělovací prostředky se často chovaly tak, jako kdyby považovaly tyto křesťany za agenty kolonialismu, kteří si zaslouží být ze Středního východu odstraněni. Organizace bojující za "lidská práva" je opustily.

Evropa, údajně vždy ochotná bojovat proti diskriminaci menšin, neřekla ani slovo o tom, co Ayaan Hirsi Ali nazvala "válkou proti křesťanům".

Některé komunity, jako například malé křesťanské enklávy v Mosulu, jsou nyní navždy ztraceny. Patriarcha Syrské pravoslavné církve Ignatius Aphrem II. řekl, že existuje "skutečné nebezpečí", že křesťanství nalezneme na Středním východě jen v "muzeu". Poznamenal, že Irák ztratil 80 až 90 % své křesťanské populace.

Několik křesťanských vesnic začalo pomalý a bolestivý proces rekonstrukce s finančními prostředky, které jim věnovaly především mezinárodní charitativní organizace, jako jsou například US Knights of Columbus a Aid to the Church in Need. Americký viceprezident Mike Pence nedávno slíbil, že těmto křesťanům pomůže. Po slovech však musí následovat akce. Křesťané, kteří unikli a přežili krutovládu ISIS, dnes nemohou být závislí jen na pomoci církví a soukromých organizací.

Mezi evropskými vládami zaujalo pouze Maďarsko zásadní postoj a otevřeně se zavázalo zachránit irácké křesťanství před genocidou. V poslední době maďarská vláda otevřela školu pro vysídlené křesťany v Erbílu. Maďarský ministr lidských zdrojů Zoltan Balog se této akce zúčastnil.

Představte si, že by všechny ostatní evropské země, například Francie a Německo, udělaly totéž. Utrpení křesťanů v Iráku by dnes bylo mnohem menší a jejich počet mnohem vyšší.

Západ nebyl ochoten poskytnout těmto křesťanům útočiště, poté co ISIS povraždil 1 131 z nich a zničil nebo poškodil 125 jejich kostelů. Musíme teď stát po jejich boku, než bude pozdě. Po masovém přesídlení a hromadných hrobech musíme pomoci křesťanům znovu postavit se na nohy v zemích, kde byli pronásledováni, jinak i ta nejmenší naděje na to, že ve starých biblických zemích uslyšíme zvony křesťanských kostelů, bude navždy ztracena.

Giulio Meotti, kulturní redaktor Il Foglio, italský novinář a spisovatel.

---------------------

Překlad původního textu: Iraq's Christians: Eighty Percent Have "Disappeared"
Překlad: Mikuláš Hrubiško

zdroj:https://cs.gatestoneinstitute.org/12439/irak-krestanum

Facebook komentáře

Nejčtenější

 

 

Přispět lze převodem na účet,

nebo platební kartou.

č.ú.: 375842028/5500

Pokud nás nechcete podpořit finančně, registrujte se a napište článek :)