Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Nejvyšší soud: Palestinci smějí používat silnici

  • silnice-ramallah
Po osmi letech právních bitev dosáhly izraelské lidskoprávní organizace vítězství u Nejvyššího soudu, jehož verdikt nyní stanovil, že izraelská armáda nemá právo považovat klíčovou dopravní tepnu na okupovaném západním břehu, silnici číslo 443, za vyhrazenou „jen pro Izraelce" a nesmí už dál bránit Palestincům v jejím užívání. Poprvé od roku 2002 tak nyní Palestinci získají snadnější přístup do Ramalláhu.

Armáda dosud trvala na tom, že má právo zakázat Palestincům používat silnici, a to dokonce i sanitkám jedoucím k pacientům. Palestinci místo silnice 443 museli používat klikatící se a rozbitou jednoproudou silničku.

Soud nyní rozhodl, že armáda postupovala v rozporu s mezinárodním právem a dal vojákům pět měsíců na to, aby zajistila bezpečnost, než Palestince na silnici vpustí. Soud však ponechal otevřenou možnost, že armáda může v budoucnu - v závislosti na okolnostech -- Palestincům přístup na silnici znovu zakázat, nicméně nikoli trvale, jak tomu bylo doposud.

Armáda obsadila pozemky, na nichž byla silnice postavena, v 80. letech s argumentem, že jedná především v zájmu okolních palestinských vesnic. Soud nyní vzal tuto argumentaci do úvahy.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře