Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Na Livniovou byl v Londýně vydán zatykač

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • livni-tzipi
Vůdkyně izraelské opozice a bývalá ministryně zahraničí Tzipi Livniová musela na poslední chvíli odložit plánovanou cestu do Velké Británie, neboť londýnský soud na ni vydal zatykač. Livniová čelí obvinění z válečných zločinů za svůj podíl na agresi do Gazy z ledna letošního roku, při níž zahynulo asi 1400 Palestinců, vesměs civilistů.

Tzipi Livniová zrušení cesty vysvětlila „konfliktem rozvrhu práce", nicméně izraelská vláda potvrdila, že zatykač byl vydán a zrušení cesty souvisí právě s ním.

Britská justice uplatňuje v případech některých válečných zločinů princip „univerzální jurisdikce", a zatímco automaticky poskytuje imunitu sloužícím zahraničním ministrům, imunita pro bývalé členy kabinetu už tak přísná není, o čemž svědčilo například zatčení Augusta Pinocheta v roce 1999.

Izrael pravidelně kritizuje pokusy postavit své činitele před soud a trvá na tom, že všechny takové kroky jsou „politicky motivované" a že skutky, které jsou izraelským politikům dávány za vinu, byly naprosto legální.

 

Facebook komentáře