Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Misi LAS v Sýrii mohou označit za neefektivní


syria_assadDosáhnout naprostého skoncování s násilím v Sýrii se zatím nepodařilo. Přes to, že v této zemi jsou přítomni pozorovatelé z Ligy arabských států (LAS), střelba v syrských městech pokračuje. Prohlásil to generální tajemník LAS Nabil al-Arabí na tiskové konferenci v Káhiře. Podle jeho názoru by ale bylo předčasné dělat závěry o neefektivnosti mise pozorovatelů.

Vnitropolitická krize v Sýrii už trvá devět měsíců, avšak pozorovatelé z LAS přijeli do této země před pouhým týdnem. Damašek je dlouho nechtěl na své území pouštět. Úkolem pozorovatelů je kontrolovat plnění mírového plánu sestaveného ligou a přijatého syrském vedením. Podle tohoto plánu musí být vojenské akce v této zemi zastaveny, vojska musí být stažena z měst a političtí vězňové propuštěni na svobodu. Převážně už byly tyto předpisy splněny, syrské úřady propustily na svobodu téměř 3,5 tisíce vězňů a vojáci opustili města.

Přesto je ale situace v zemi i nadále napjatá. Stále přicházejí zprávy o tom, že umírají pokojní obyvatelé, v ulicích se střílí a na střechách domů jsou ostřelovači. Není známo, čí příkazy plní, avšak konzultativní rada LAS doporučila generálnímu tajemníkovi organizace, aby označil misi za neefektivní a pozorovatele ze Sýrie odvolal.

Neefektivnost mise pozorovatelů se dala předpovídat. S její pomocí řeší Liga arabských států své vlastní úkoly, - soudí expert z ruského Ústavu orientalistiky Alexandr Filonik.

-Tato mise byla od samého začátku odsouzena k nezdaru, protože byla myšlena jako prostředek psychologického nátlaku na syrský režim. Byla nezbytná k tomu, aby mohli členové mise zaznamenat intenzitu vystoupení proti režimu. Jakmile se někde objevovali pozorovatelé, okamžitě tam vznikaly nepokoje. Což mělo svědčit o tom, že syrský lid naprosto odmítá nynější režim. Nyní se dá říct, že úkol členů mise byl splněn: události byly zaznamenány, materiál shromážděn, takže mise může být odvolána a režimu předneseno obvinění.

Hned první den přítomnosti pozorovatelů z LAS na syrském území došlo v Damašku ke dvěma velkým teroristickým činům. Zaminované vozy srovnaly se zemí budovy syrských zvláštních služeb. Oběti se daly počítat na stovky. Zatímco ve městě Homsu na severu země, kde se odehrávaly, jak se informovalo, skutečné pouliční boje, členové mise LAS naopak žádné zvláštní porušení pořádku nezaznamenali. To prohlásil vedoucí skupiny pozorovatelů, súdánský generál Mustafa Dabí. V západním tisku byl okamžitě obviněn ze sympatií k syrskému režimu. Alexandr Filonik zdůrazňuje, že západní masmedia by mohla být vůči Damašku korektnější.

-Nedávno vysílal program Euronews následující epizodu: ulice plná lidí, koná se pohřeb, všichni pláčou. Hlasatel říká, že se to odehrává v Sýrii, zatímco nad zástupem vlaje nová libyjská vlajka. Všichni samozřejmě nevědí, jak vypadá syrská vlajka, a jakou vlajku má Libye. A přestože to se Sýrií nemá nic společného, všechno se přijímá jako událost odehrávající se právě tam.

První zprávu předloží členové mise LAS koncem tohoto týdne. Na jejím základě se bude rozhodovat o další přítomnosti pozorovatelů v Sýrii. Jejich zpráva se může stát důvodem k zavedení dalších ekonomických sankcí vůči Sýrii, které se mohou stát příčinou hladových vzpour lidu této země, varují experti.

zdroj: http://czech.ruvr.ru

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře