Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Lieberman: „Nebyli jste dobyti, ale osvobozeni“

  • avigdorlieberman
Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman, kterému hrozí rezignace kvůli očekávané obžalobě z korupce a finančních machinací, navštívil šíitskou vesnici Ghadžár, která je od roku 1967, kdy Izrael obsadil syrské Golanské výšiny, rozdělena napůl tzv. modrou linií. Její severní část připadá Libanonu, jižní polovina náležející ke Golanům, je kontrolována Izraelem, nicméně Sýrie se svého nároku na ni nikdy nezřekla.
Izrael obsadil po invazi do Libanonu v roce 2006 i severní polovinu vesnice a odmítá se podvolit tlaku OSN, aby oblast Libanonu vrátil. Popírá přitom ale zároveň, že by okupace vesnice byla součástí snah o její trvalé ovládnutí s tím, že se prý odsun vojáků zdržuje z bezpečnostních důvodů.
Lieberman však nyní vesničanům oznámil, že v roce 2006 „nebyli dobyti, ale osvobozeni" a prohlásil, že celá vesnice patří Izraeli. Liebermanův náměstek Danny Ayalon označil syrské tvrzení, že severní část vesnice patří Libanonu, za „pokrytecké", neboť Sýrie přece dobře ví, že vesnice spadá pod Golanské výšiny. A ty přece obsadil Izrael a vracet je nehodlá.
Jak snadné...

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře