Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Libanon požádal Írán o vojenskou pomoc

  • liban-sulejman
Poté, co se USA rozhodly zastavit veškerou vojenskou pomoc Libanonu kvůli jeho údajným „provokacím proti Izraeli", libanonský prezident Michel Sulejmán požádal Írán, aby se stal partnerem a dodávky zbraní nahradil.

Sulejmán vyzval Íránce, aby pomohli s rozvojem modernizačních plánů libanonské armády a přitom měli na zřeteli omezené rozpočtové možnosti Libanonu. Doposud měly s těmi plány pomáhat Spojené státy.

Washington ale nyní modernizaci libanonské armády spojuje s požadavkem, aby nebránila žádné budoucí izraelské agresi na jih Libanonu. Izrael takovým postupem neustále vyhrožuje a Libanon nemá žádného jiného vojenského nepřítele, čímž tak vzniká situace, kdy modernizace armády za americké účasti z libanonského pohledu přestává dávat smysl.

Libanonská vláda tak nyní využívá vzájemného soupeření USA a Íránu o posílení vlivu na Blízkém východě a ukazuje Washingtonu, že existují i jiné možnosti, než jen slepě poslouchat. Nicméně ani modernizace armády s íránskou pomocí - a vzhledem k íránským možnostem - Libanonu žádné větší výhody nedává, protože se z něho může v lepším případě stát jen trochu lépe vyzbrojené území pro izraelskou agresi.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře