Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

LAS připouští, že přestane podporovat vznik palestinského státu

  • amr-musa-las
Šéf Ligy arabských států (LAS) Amr Músa vůbec poprvé připustil možnost, že z příštích jednání s Izraelem zmizí požadavek na vytvoření nezávislého palestinského státu. Mírový proces zadrhl až příliš a nedosáhl žádného pokroku. „V příštích několika týdnech se proto musíme rozhodnout, jak dál: pokračovat, nebo zcela změnit kurz?" prohlásil Músa. „Studujeme možnost řešení na základě jednoho státu."

Podle televize Al Džazíra změna postoje souvisí s tím, že se arabské země doposud věnovaly halasným prohlášením a přehlížely realitu, kterou je „pokračující americká podpora Izraeli bez ohledu na utrpení Palestinců". Músa přitom na tiskové konferenci prohlásil, že arabští vůdci už mají „po krk" izraelské politiky.

Namísto řešení na základě dvou států, které vyvolává značné kontroverze a odmítání ze strany Izraele, by tak nyní mělo být nahrazeno nějakou kompromisní variantou rozdělení sporných území.

Summit LAS vyjevil také značné rozpory uvnitř arabského tábora. Například Sýrie a Libye vyzvala palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, aby od rozhovorů s Izraelem ustoupil jednou provždy, což však palestinská strana spolu s ostatními členy LAS odmítly.

Zároveň se ale LAS na summitu vyslovila pro bližší vztahy s Íránem a Tureckem. „Uvědomuji si, že někteří mají z Íránu obavy, ale právě to je důvod pro navázání dialogu," prohlásil v této souvislosti Amr Músa na adresu USA a Izraele.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře