Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Křehké příměří v Sýrii

  • Syria_assad
Ministři zemí G8 vítají dosažení dohody o příměří v Sýrii. Prohlásil to šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.Od čtvrtka od rána platí v Sýrii příměří. Je to jeden z bodů plánu urovnání vypracovaného zvláštním zástupcem OSN a LAS Kofim Annanem. Ve čtvrtek ale úřady zaznamenaly osm případů porušení příměří ze strany odpůrců režimu. Toto prohlásil po skončení prvního dne příměří generální tajemník OSN Pan Ki Munna briefingu v Ženevě:

„Zdá se, že situace v Sýrii je klidnější. Mezinárodní společenství musí být jednotné, aby se zabránilo chaosu v této zemi. Vyzývám syrskou vládu, aby v plné míře plnila závazky vyplývající z mírového plánu, a opozici, aby se zřekla násilí. Vyzývám všechny přátele Sýrie, aby maximálně využili svého vlivu a tragický konflikt zastavili“.

Plán Kofiho Annana týkající se urovnání konfliktu v Sýrii je hlavním tématem rozhovorů i v táborech pro syrské uprchlíky v Turecku. Všichni si přejí, aby plán fungoval. To jim poskytne možnost vrátit se domů. Mnozí ale nevěří v to, že se dá realizovat. Mínění jednoho z uprchlíků, který nechtěl být jmenován:

„Mezinárodní společenství je naladěno optimisticky, protože s násilím bylo skoncováno. Avšak Annanův plán, to není jen příměří, ale i odsun syrských vojsk a tanků z měst a to se ještě nestalo. Prostě se už jen několik hodin nestřílí“.

Přes sto povstalců, po nichž bylo vyhlášeno pátrání, se dobrovolně vzdalo bezpečnostním orgánům Sýrie po tom, co nabyla platnosti dohoda o příměří. Je to kladný signál. Ruský expert Sergej Děmiděnko zase upozornil na to, že opozice se neřekla svého hlavního cíle – svržení moci.

„Byl vytýčen zcela určitý kurz na svržení Bašára Asada. Proto nemohou žádné plány Kofiho Annana fungovat. Opozice může vyhlásit cokoli, že složí zbraně a zastaví palbu. Její provokace se ale nedají nijak kontrolovat a armáda se dá za těchto podmínek vyprovokovat snadno“.

Aby se vratké příměří v Sýrii udrželo, chystá se tam OSN poslat první třicetičlennou skupinu nevojenských pozorovatelů. Expert z ústavu orientalistiky RAV Boris Dolgov to pokládá za kladný krok. „Hlavní je dosáhnout toho, aby vnější síly přestaly podporovat ozbrojené protivládní skupiny v Sýrii“, - zdůraznil expert.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_04_13/71621676/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře