Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ke Gaze poprvé vyrazila čistě židovská posádka

  • jews-for-justice
Z turecké části Kypru v neděli ke Gaze vyrazila loď hnutí Židé za spravedlnost, na jejíž palubě jsou Židé z Izraele, Německa, USA a Británie.

Podobně jako předchozí pokusy, i Jews for Justice chtějí prorazit blokádu Gazy a podle organizátora akce Richarda Kupera navíc i ukázat, že ne všichni Židé podporují izraelskou politiku vůči Palestincům.

Kuper rovněž prohlásil, že loď plující pod britskou vlajkou nebude v případě izraelského pokusu ji zastavit klást odpor.

Na palubě je i Izraelec Rami Elhanan, jehož dcera zahynula v roce 1997 při sebevražedném útoku v Jeruzalémě. Prohlásil, že je jeho morální povinností podpořit Palestince v Gaze, protože urovnání konfliktu je nejjistější cestou k míru. „Těch půldruhého milionu lidí v Gaze jsou stejné oběti, jako já," cituje Elhanana deník Haarec.

Plavby se účastní i bývalý izraelský vojenský pilot Jonathan Shapira, který vyjádřil naději, že si „vojáci a důstojníci izraelského námořnictva dvakrát rozmyslí, než se nás pokusí zastavit. Jen ať si nejprve připomenou naše dějiny a lidi, kteří se hájili, že jen poslouchali příkazy. Nepředstavujeme žádnou hrozbu izraelským občanům. Chceme jen s nákladem a posádkou dojet do přístavu v Gaze, kde nás už čekají."

Jews for Justice plují na katamaránu Irene, posádku tvoří devět lidí a množství nákladu, které do Gazy veze, je „symbolické".

Ačkoli byli Židé i na palubách lodí, které se pokoušely dostat do Gazy už dříve, Irene je prvním plavidlem, jehož posádka je čistě židovská.

Koncem května izraelské komando při zásahu proti aktivistům na turecké lodi Mavi Marmara zabilo devět lidí.

Na samotných okupovaných územích mezitím židovští kolonisté propukli v jásot, když o víkendu skončil termín „zmrazení" další výstavby kolonií na západním břehu Jordánu. Samotné „zmrazení" sice výstavbu nijak zásadně nesnížilo, kolonisté a jejich souputníci v izraelské vládě oslavovali jeho ukončení coby potvrzení správnosti jejich náboženských nároků na okupovaná území, stejně jako vítězství nad Barackem Obamou, který požadoval, aby zmrazení výstavby bylo prodlouženo.

Není jasné, jak se tento vývoj odrazí v „mírových" izraelsko-palestinských rozhovorech, v nichž při pokračující výstavbě a tím i záboru palestinských území vlastně už není o čem jednat. Radost z toho nemají jen kolonisté, ale i politici. Například poslanec za Likud Danny Danon zkritizoval Obamu za jeho projev v OSN, v němž vyzval k pokračování blízkovýchodního mírového procesu, a nyní vyzývá kolonisty, aby v co největší míře „pokračovali ve své sionistické vizi". Sloučit tuto vizi s mírovým procesem podle všeho nelze a pokud si bude muset izraelská pravicová vláda vybrat, zdá se, že na místo míru zvolí kolonie.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře