Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jiří Hrebenar: Slova papeže o násilí na Palestincích prošla v Čechách cenzurou

  • papez
Papež hovořil při svém každoročním kázání i o tzv. svatých místech křesťanství. O čem ale pomlčela česká média, byla papežova slova o násilí, které se na těchto místech vyskytuje. Mnoho dětí v okolí Betléma umírá jenom kvůli rasismu a nacionální vládě. Mnoho lidí umírá na obyčejný infarkt, protože trvá hodinu, dvě až tři než se k postiženému dostane sanitka.

 

Ta izraelská nemůže převážet Palestince, protože nesmí zajíždět do tzv. vojenských oblastí. Lidé křesťanských zemí jsou zváni na pouť do míst zrození Krista.

Co ten by řekl na to, že i ve 21. století existuje na místech jeho života rasismus, násilí, zabíjení, utlačování jedněch druhými. Co ten by řekl na to, že jeden národ je uvržen do novodobého otroctví. Co by řekl na to, že malé děti jsou drženy jako vězni násilím doma. Co by řekl na to, že přijedou bagry a zničí půlku vesnice. Co by řekl na to, že armáda zabaví celému městu celé lány polí, zplundruje je všechny. Ve století pokroku jsou tak na tradičních místech světových náboženství aplikována stejná pravidla, jaká se vyskytovala ve středověku.

Izrael se koncipuje do pozice supermoderního a demokratického státu. Přitom je ve skutečnosti všechno úplně jinak. Izrael není demokratickým státem. Je to vojenská diktatura, ve které se politici řídí pradávnými kmenovými spory mezi židovským obyvatelstvem a Palestinci. Opět tu máme pradávnou středověkou hru na křížové výpravy. Ochranu svatých míst nyní převzala ochrana kapitálu a touha po tom vlastnit víc, touha po novém náboženství peněz na úkor života lidí. Použijeme nejmodernější zbraně, abychom mohli utiskovat ty, kteří jsou bezbranní. Slepě aplikujeme pravidla kolektivní viny. Tak se chová moderní stát, tak se chová izraelská demokracie. Při slovech papeže se mi vybavila videa z Nabi Saleh. Vybavila se mi ta kohorta tanků a vojáci házející granáty na obydlí spících Palestinců.

Vybavily se mi záběry OSN na vybombardovanou školu. Vybavila se mi žena utíkající zapálenými ulicemi s plačícím dítětem. Vybavila se mi zpráva OSN o stavu lidských práv na Západním Břehu. To všechno se mi vybavilo při těch poutích do svatých míst. Vybavilo se mi to násilí, o kterém vyprávěl otec jedné palestinské rodiny. Dobře, tak moc dobře si pamatuji na záběry dánské televize a na to, jak reagovaly izraelské úřady na tento pořad. Pamatuji si na to, jak diplomaticky Izrael bránil humanitárnímu konvoji s pomocí pro zbídačené obyvatelstvo Palestiny. Na to všechno si pamatuji.

Kolik dalších lidí si před skandováním ovací papežských slov toto všechno uvědomilo? Proč papež neodsoudil násilí páchané izraelci na Palestincích? Izrael nezákonně okupuje území cizího státu. Několikrát o tom vyprávějí samotné rezoluce OSN, které Izrael ignoruje. Proč by tak nečinil, když mu pomáhá jeho největší přítel: Spojené státy americké.

Situace v Palestině není jenom o lidských právech, o používání zakázaných zbraní, provádění útoků na civilisty, sobeckém upírání pomoci a uplatňování válečných zločinů. Není jen o válečných zločincích, náboženské diskriminaci, oddělení, odmítnutí a apartheidu. Není jen o etnických čistkách, osadách, separačních zdech a zabavování půdy. Není jen o mezinárodním právu ani o odporu. Je čas, abychom všichni pochopili, že tohle všechno je o spravedlnosti, o lásce, a hlavně o životě. A proto nakonec je všechno o tyranii, útlaku a rasismu. Takto to dál přeci nejde. Musí zvítězit lidskost. Nejde někoho vraždit a ekonomicky šikanovat jenom proto, že je to muslim nebo Palestinec.

Tito lidé mají právo na humanitární pomoc, mají právo aby jim svět pomohl. Kdyby Izrael nebyl jediným dokonalým spojencem jedné z velmocí, už bychom tu měli další stát vypsaný na osu zla teroristických a rasistických zemí. Váleční zločinci jsou představiteli státu, ve kterém když my tady oslavujeme, tam umírají. My tady se strachujeme jestli nemáme na nájem, a oni tam v Palestině se strachují, jestli přežijí další noc ve zdraví a při životě. Bezzubá OSN nemůže s nevolí Státu Izraele cokoli dělat. Vydá rezoluci, upozorní na porušování lidských práv a tím je to všechno.

Každý poutník do svatých míst by si měl uvědomit, že jeho svět a svět Palestince je totálně odlišný. Izrael se vydává za vysoce humánní zemí a přitom je to jediná z vyspělých zemí světa, která si nechá platit za demolice domů Palestinců. Izraelská armáda přijde do míst, kde žijí Palestinci. Zničí tanky a speciálními buldozery palestincům obydlí a každé rodině obývající jednotlivé domy ještě navíc vystaví poplatek za likvidaci jejich domova. Rodina poté žije na ulici na troskách jejich domů. Nikoho z izraelské samosprávy nezajímá, že nevinné děti, nevinní starci, nevinní rodiče žijí jako bezdomovci pod modrou oblohou.

Pokud bude kdokoli v Izraeli zadržený z důvodu terorismu, bude násedovat také postih celé jeho rodiny, a to zbouráním domu. Manželka teroristy bude také zavřena, děti se nechají jen tak na ulici. Toto se zcela běžně děje v tom Izraeli, ve kterém mají poutíci slepě sledovat místa, kterými se před tisíci lety procházel ten nejsvatější ze svatých. Copak vám toto připomíná? Mně praktiky doby dávno, tak dávno minulé. Připomíná mi to osudy Lidic, Ležáků. Chyby kolektivní viny jsou denodenně uplatňovány, aby na místě Palestiny přibývali bezdomovci bez nároku na jakoukoli sociální pomoc.

To je ten Izrael, ve kterém je jedno násilí následováno násilím dalším. Místo, kde jsou nazýváni jedni teroristy, aby druzí mohli jako armáda vraždit civilisty a nevinné. Toto všechno je třeba si uvědomit. Tady nejde o politiku, nejde o nic jiného, než o solidaritu, lidskost a humanismus, který by měl být uplatňován. Už dávno se nenacházíme za dob mongolských čingischánů. Tehdy, když zemřel Kublajchán, tak bylo zabito desítky tisíc lidí. Nyní se svět ani v oblastech Blízkého východu nenachází ve středověku. Věřím, že jednou bude vláda Izraele postavena před spravedlnost za válečné zločiny, kterých se dopouští.

Násilí páchanén na Palestincích vadí už i samotným obyvatelům Izraele. Vznikají hnutí a sdružení izraelských občanů, která demonstrují proti činům své vlády. Proto Izrael před několika měsíci vydal zákon, podle kterého nelze kritizovat vládu a státní samosprávu za činy páchané v Západním břehu.

zdroj:http://hrebenar.blog.idnes.cz/c/237961/Slova-papeze-o-nasili-na-Palestincich-prosly-v-Cechach-cenzurou.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře