Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Izraelský národní hrdina ničil důkazy o smrti Rachel Corrieové

  • doron-almog
Sedm let poté, co americkou aktivistku Rachel Corrieovou zabil v Gaze izraelský armádní buldozer, se objevily důkazy, že tamní velitel izraelské armády generál major Doron Almog blokoval oficiální vyšetřování její smrti, píše britský The Independent.

Jeho zásah do kauzy je zdokumentován ve svědectví, které vojenská policie přijala den poté, co byla Rachel Corrieová 16. března 2003 zabita. Toto ručně psané čestné prohlášení je nyní součástí žaloby, kterou proti státu Izrael vznesli Rachelini rodiče.

Izraelská armáda tvrdila, že nenese za její smrt žádnou zodpovědnost, protože ji řidič buldozeru neviděl. Naopak, obvinila Rachel Corrieovou z „nezákonného, nezodpovědného a nebezpečného" chování, když se snažila spolu s ostatními aktivisty zabránit buldozerům v demolici palestinských domů. Tři dny po její smrti izraelský ministerský předseda Ariel Šaron americkému prezidentovi Georgi Bushovi slíbil, že izraelská vláda podnikne „důkladné, důvěryhodné a transparentní vyšetřování".

Na příkaz generála Almoga však policie přestala vyšetřovat řidiče buldozeru, což podle rodiny Rachel Corrieové mělo zabránit přiznání faktu, že jejich dceru dobře viděl, což ostatně dosvědčují i další aktivisté Mezinárodního hnutí solidarity (ISM), kteří byli na místě tragédie spolu s Rachel. Řidič buldozeru přitom v kdysi „zablokovaném" svědectví říká, že měl příkaz pokračovat v demolici, i když byli kolem lidé z ISM. Přítomní vojáci na ně házeli granáty se slzným plynem, ale nepomohlo to, a „tak jsme měli pokračovat v práci s tím, že případné problémy na sebe bere velitel."

Generál Almog, izraelský hrdina z roku 1976, kdy patřil k týmu, který osvobodil rukojmí v Entebbe, jakýkoli zásah do vyšetřování popírá. V roce 2005 jen těsně unikl zatčení v Británii, kde na něj byl vydán zatykač za válečné zločiny za demolici více než padesáti palestinských domů, při čemž zemřela i Rachel Corrieová.

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře