Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Izrael znovu vyloučil podpis NPT (a další drobnosti)

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • bomba
Izrael odsoudil rezoluci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která ho vyzývala k podpisu Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), neboť je prý nefér soustředit se jen na Izrael, když on není jediným státem na světě, který smlouvu odmítl podepsat.

Izrael je přitom jedinou blízkovýchodní zemí s jaderným arzenálem a jedinou blízkovýchodní zemí, která se k NPT nepřipojila.

Zatímco výzvy, aby se Izrael ke smlouvě přidal, a izraelské odmítání téhož nejsou ničím novým,  novátorským se jeví argument šéfa izraelského jaderného programu Šaula Horeva, podle něhož podobné výzvy porušují „základní principy a normy mezinárodního práva".

O mezinárodním právu v souvislosti s Izraelem promluvil mezitím i turecký prezident Abdalláh Gul, podle něhož by květnový izraelský útok na humanitární flotilu v mezinárodních vodách „za starých časů" vyvolal válku. Gul vyzval Izrael, aby začal dodržovat mezinárodní právo: „Nelze se tvářit, že se nic nestalo. Za starých časů, kdyby se stal podobný incident, následovala by válka. V současnosti je ale třeba se řídit mezinárodním právem. Je to na Izraeli, protože jsou to oni, kdo incident vytvořili."

A nádavkem, Hamas oznámil, že už dříve informoval Spojené státy, že je připraven akceptovat utvoření palestinského státu v hranicích z roku 1967. Hnutí, které ovládá neprodyšně obklíčené pásmo Gazy, zároveň prostřednictvím amerických akademiků a politiků vyzvalo USA k dialogu a ke zrušení veta, které Washington uvalil na normalizaci vztahů mezi Hamasem a sekulárním palestinským hnutím Fatah.

 

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře