Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Izrael varuje OSN a chce válečné lodě zadarmo

  • korbveta
Agresivní kampaň Izraele s cílem zabránit projednávání Goldstoneovy zprávy v OSN, ať už v radě bezpečnosti či na Valném shromáždění, pokračuje další fází, v níž izraelský vicepremiér Silvan Šalom pohrozil generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi, že v takovém případě se Izrael vzdá byť i náznaku mírových rozhovorů s Palestinci. Silvan přitom zprávu označil za „nepřijatelnou a nevyváženou".

Tvrdil také, že má ujištění Ruska a Číny, že projednávání zprávy v Radě bezpečnosti odmítnou spolu se západními státy, a to i přesto, že obě země minulý týden v Radě OSN pro lidská práva hlasovaly ve prospěch projednávání. Rusko ani Čína zatím Silvanovo tvrzení nijak nekomentovaly.

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman mezi tím také zavolal Pan Ki-munovi, aby mu řekl, že zpráva „ohrožuje stabilní a vybalancovaný" svět a je příkladem pokrytectví celé planety a její zaujatosti vůči Izraeli. Také Lieberman konstatoval, že projednávání zprávy ohrozí mírový proces, i když je to v tuto chvíli asi jedno, neboť sám Lieberman před dvěma týdny prohlásil, že mír je beztak nedostižitelný, a každého, kdo v něj věřil, obvinil z bláhovosti.

Týž den německý deník Hannoversche Allgemeine Zeitung s odvoláním na německé vládní zdroje oznámil, že Izrael si chce v Německu pro své válečné námořnictvo objednat dvě korvety a ponorku třídy Dolphin a očekává, že tuto zakázku za něj zaplatí německá vláda. Na obě korvety třídy MEKO - v ceně 400 až 500 milionů eur -- by měly být následně instalován systém americké protiraketové obrany.

Někteří němečtí politici už vyslovili podporu „bezplatnému" projektu, neboť stavba lodí a ponorky by napomohla zachovat pracovní místa v hamburských loděnicích Blohm+Voss.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře