Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Izrael se chystá osídlovat východní Jeruzalém

USA a EU tvrdě odsoudily oznámení Izraele o úmyslu výstavby 1.300 domů ve východním Jeruzalémě, s jehož územím se počítá pro budoucí palestinský stát. Reakce světových velmocí má svou logiku, poněvadž izraelské prohlášení by mohlo negativně ovlivnit proces současných mírových rozhovorů a posílit pozici konfrontačního Hamasu v regionu.

 

 

Benjamin Netanjahu na kritiku reagoval slovy: Jeruzalém není nějaké osídlení, ale hlavní město státu Izrael," čímž Palestince ještě více rozčílil.

Mluvčí ministerstva zahraničí USA Philip J. Crowley řekl, že Spojené státy jsou prohlášením izraelského premiéra hluboce zklamány. Samotný Obama z Jakarty situaci komentoval slovy: „Takováto prohlášení nepřispívají míru. Tento typ aktivit nepomůže k pokroku v mírovém negociačním procesu. Mrzí mě, že nevidíme úsilí, které by umožnilo pokročit k vytvoření bezpečnosti v Izraeli, jenž by žil v míru společně se státem palestinským.

Ještě tvrdší byla šéfka evropské diplomacie Catherine Anton, která požádala Izrael, aby upustil od plánů oznámené výstavby. Budování izraelských osad je ilegální a v rozporu s mezinárodním právem a vytváří překážky k míru..." Zároveň upozornila, že EU neuzná žádnou změnu hranic vytyčených v roce 1967 včetně východního Jeruzaléma, kromě toho co bude ujednáno mezi oběma znepřátelenými tábory. Rovněž podpořila úmysl uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele a budoucí Palestiny.

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře