Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Izrael prý může aspirovat na nejrasističtější stát světa

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • zide
Izraelská kultura není o nic méně toxická než fanatický islám. Takto v pondělí zahájil na univerzitě v Haifě mezinárodní konferenci věnovanou izraelským studiím renomovaný izraelský spisovatel Sami Michael. Podle něj jsou v Izraeli Arabové a Židé pocházející z východu diskriminováni do té míry, že Izrael může aspirovat na titul nejrasističtějšího státu.

Michael je sám původem z východu. Je mu 86 let, mládí strávil v Iráku, později z něj musel uprchnout do Íránu a do Izraele přišel v roce 1949. V hebrejštině začal publikovat až v roce 1974, je uznávaným odborníkem na problematiku multikulturalismu a byl také navržen na Nobelovu cenu za literaturu.

„Izrael může požádat o titul nejrasističtějšího státu moderního světa. Po více než 60 letech od vzniku Izraele se v něm nepodařilo vyrovnat rozdíly mezi Židy původem z Evropy a východu. Odráží se to v propastných rasových a sociálních rozdílech. Lidé pocházející z arabských států nejsou rovnocenně zastoupeni ve státních institucích, zejména vědeckých a kulturních," řekl. Podle něj k rasismu vybízejí mnozí poslanci a přiživují ho náboženští extremisté.

Michael byl v mládí komunista a v projevu hovořil také o selhání izraelské levice, které se podle něj nepodařilo vyřešit problém sociální nerovnosti Izraelců. „Izraeli bude hrozit nebezpečí, dokud jeho vedení nepochopí, že se Izrael nenachází v poklidném severu Evropy, ale v centru vřícího Blízkého východu. Můžeme přijít úplně o všechno. Izrael by také mohl být jen dočasný koncept, podobně jako byly první a druhý chrám," sdělil Michael.

Podle něj jsou Izraelci od dětství učeni nenávidět ostatní. „Kultura v Izraeli není o nic méně zkažená než fanatické islámské frakce. Učíme své děti od školek nenávisti, podezírání a odporu k cizincům a jiným lidem, zejména k Arabům," tvrdí Michael.

Tel Aviv 26. června (ČTK)

zdroj: isracast.com

Facebook komentáře