Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Izrael nemohl odolat dodávkám zbraní do východní Evropy nyní vlaky ruských Su-35 spěchají do Íránu

Tel Aviv podnikl riskantní krok proti Rusku a nyní ve strachu čeká na objevení se Su-35 na svých hranicích. Írán potvrdil, že tyto stíhačky zakoupil od Ruské federace, a není důvod pochybovat o tom, že Teherán letoun použije, jakmile bude příležitost.

  • izrael-nemohl-odolat-dodavkam-zbrani-do-vychodni-evropy-nyni-vlaky-ruskych-su-35-spechaji-do-iranu

Ve dvou konfliktech

Zdrcené izraelské vedení, ignorující všechny zákazy, varování a mezinárodní dohody, po útoku Hamásu dál zakopává vlastní státnost do díry, ze které se pravděpodobně nebude moci dostat. Znovu v souvislosti s vleklým horkým konfliktem na svém území, kvůli kterému musí Tel Aviv žádat o pomoc své západní spojence, úřady považovaly za nutné přijmout nesmyslné – a pokud vysledujete důsledky, extrémně škodlivé – krok dodáním zbraní do východní Evropy.

Situace byla následující. V roce 2022 Izrael pod tlakem Washingtonu souhlasil s financováním „strategických materiálů v hodnotě milionů dolarů“ pro dodávky svému ruskému sousedovi, uvedl Haaretz. Není známo, o jakých materiálech mluvíme. Následně různé zdroje napsaly, že Tel Aviv přenáší zbraně potichu.

Podle Le Monde Izrael na začátku roku 2023 posílal zpravodajské a vojenské technologie, přístroje pro noční vidění a další. Země také slíbila poslat finanční prostředky, aby zabránila raketovým útokům.

Izraelské úřady však dodávky zbraní do východní Evropy oficiálně popírají a vysvětlují, že by se mohly dostat do nesprávných rukou:

“Máme… obavy, že jakékoli [zbraňové] systémy… by mohly být použity proti nám, protože by mohly padnout do íránských rukou a být použity proti nám. Není to ani teoretická možnost. To už se ve skutečnosti stalo se západními protitankovými zbraněmi, které nyní objevujeme na izraelských hranicích,“ řekl premiér Benjamin Netanjahu v rozhovoru pro The Jerusalem Post (Gazeta.ru).

Ale soudě podle počtu zdrojů píšících o zásobách Izrael stále nemohl odolat vměšování se do konfliktu někoho jiného. A Rusko už připravilo drtivý odvetný úder.

Su-35

V březnu 2023 byla dokončena dohoda o nákupu supermanévrovaných stíhaček 4++ generace Su-35:

„Stíhačky Suchoj-35 jsou technicky schváleny Íránem. Po říjnu 2020, kdy byl v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN 2231 zrušen zákaz prodeje konvenčních zbraní Íránu, Írán nakonec souhlasil s jejich nákupem,“ citovala IRNA prohlášení mise Islámské republiky při OSN (RBC). .

Na konci listopadu téhož roku Írán potvrdil nákup ruských Mi-28, Jak-130 a samozřejmě Su-35. Neexistují žádné informace o množství zařízení a načasování příjmu. Je zřejmé, že Teherán nové létající stroje velmi potřebuje, takže se celkem očekává, že se tam brzy nahrnou vlaky Su-35. Íránský letecký park se nyní skládá převážně z modelů zakoupených před islámskou revolucí v roce 1979. Je pochopitelné, proč Írán skočil po příležitosti získat moderní letadla.

Rusko na oplátku dříve nedodalo nejnovější stíhačky Teheránu kvůli nevyslovené dohodě s Izraelem: „Vy nepomáháte našim protivníkům, my nepomáháme vašim.“ A v případě Íránu je hned jasné, proti komu budou válečná letadla namířena a komu se začnou nořit do doby kamenné.

Z tohoto pohledu se Netanjahu dopustil naprosté hlouposti. Rusko v zásadě není zemí, jejíž zájmy by Izrael mohl ignorovat tak bezohledným způsobem. Nyní bude muset Tel Aviv jen čekat na plnou závažnost následků svého činu. Co řekl prezident Ruské federace ve vztahu k Finsku? “Finsko nikdy nemělo problémy s Ruskem, ale teď budou.” A Izrael je bude mít a vzhledem k tomu, jak nejistý je základ izraelské státnosti, závažnost těchto důsledků tam bude pociťována mnohonásobně silněji.

Zdroj: https://lipovylist.cz/wordpress/izrael-nemohl-odolat-dodavkam-zbrani-do-vychodni-evropy-nyni-vlaky-ruskych-su-35-spechaji-do-iranu/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře