Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Íránský velvyslanec: Američané mohou v Sýrii použít chemické zbraně

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Američané připravují v Sýrii provokaci s použitím chemických zbraní. Ve čtvrtek to ve svém blogu napsal íránský velvyslanec v Rusku Mahmúd Réza Sadžádí. Zpravodaj Hlasu Ruska Ivan Zacharov proto poprosil diplomata o rozhovor, aby nám sdělil podrobnosti.

Hlas Ruska: Pane velvyslanče, na čem se zakládají Vaše předpoklady, že opozice v Sýrii použije chemické zbraně?

 

  • iransky-velvyslanec-americane-mohou-v-syrii-pouzit-chemicke-zbrane

Sadžádí: Jak jsem se zmínil ve svém blogu, za 33 let, které uplynuly od okamžiku vítězství islámské revoluce, jsme v Íránu dobře prozkoumali a pochopili logiku a mentalitu amerických politiků. Proto s velkou pravděpodobností můžeme předpovědět, jak se Američané budou v té nebo jiné situaci chovat.

Dobře si pamatuji, jak západní média před iráckou invazí na íránské území aktivně informovala o údajné agresivní pozici Iránu vůči Iráku a předpovídala, že Írán sám zahájí válku. Čím skončila tato informační kampaň, si všichni dobře pamatují: irácká armáda, podporovaná USA, destabilizovala situaci na íransko-irácké hranici, což mělo za následek hrůznou a krvavou válku, kterou fakticky vyprovokovala Amerika. V tu dobu Írán zažíval nelehká porevoluční léta a neměl dost prostředků na obranu.

Podobné scénáře americké politiky jsou zřetelně vidět i v jiných příkladech. Stačí vzpomenout sestřelený íránský civilní letoun ke konci íránsko-irácké války. Předtím, než utopili ve vodách Perského zálivu nevinné lidi, Američané obvinili Írán, že se jeho armáda dopouští nelidského chování k iráckým civilistům.

Také v poslední době vidíme, jak Američané plní informační prostor zprávami, že syrská armáda může použít proti ozbrojené opozici, dopouštějící se v zemi masových vražd a jiných zločinů, chemické zbraně. Takovou informaci vnímáme jako signál. Chápeme, že USA tímto způsobem dávají povstalcům prostor k použití chemických zbraní. Odpovědnost za to následně, bez jakýchkoliv pochyb, bude svalena na legitimní vládu syrského prezidenta Bašára Asada.

Neříkám to jako velvyslanec Íránu v Rusku, ale jako občan Íránu - země, která se díky svým hořkým zkušenostem přesvědčila o provokačním charakteru americké politiky.

Hlas Ruska: Skutečně nevylučujete, že by se mohly opakovat tragické události íráno-irácké války a během syrského ozbrojeného konfliktu by došlo k použití chemických a bakteriologických zbraní?

Sadžádí: Jak jsem se zmínil v blogu, Spojené státy se ve snaze dosažení svých cílů před ničím nezastaví. Pro ně neexistují zákony, neberou v potaz žádné principy ani lidské hodnoty. Určitě jste viděl hroznou fotku vietnamských dětí, které popálené od napalmu běží po džungli. Z historické paměti našeho lidu nebyli vymazáni obyvatelé íránských měst, kteří se stali během války s Irákem oběťmi chemických zbraní. Je nám líto iráckých Kurdů, jenž byli otráveni chemikáliemi. Chemické zbraně tehdy Sadámu Husajnovi pomohly získat právě Spojené státy.

Dnešní syrské události nejsou revolucí, ale ozbrojeným povstáním, podporované interventy. Už dva roky Američané tvrdí: Asad není schopen udržet moc a brzy bude svržen. Ale jak vidíme, pozice legální syrské vlády je stále silná a je schopna se bránit. Čím slabší je tlak tak zvané syrské opozice, tím větší má, jak se mi zdá, touhu připravit hroznou a krvavou provokaci.

zdroj:http://czech.ruvr.ru/2012_12_21/Iransky-velvyslanec-Americane-mohou-v-Syrii-pouzit-chemicke-zbrane/

Facebook komentáře