Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Íránský parlament možná odmítne Ahmadínežádovu vládu

  • mahmoudahmadinejad1
Silné napětí mezi íránským prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem a parlamentem dostalo nový impuls, když místopředseda parlamentu Mohammad Réza Bahonár varoval, že nejméně pět členů plánované Ahmadínežádovy vlády bude v parlamentu odmítnuto. Neuvedl, jaká jména má na mysli, nicméně taková prohra by pro prezidenta, který se stále snaží najít po bouřlivých povolebních demonstracích svou tvář, opravdu mohla být zničující.

Ahmadínežád už na nevoli parlamentu narazil v červenci, když se pokoušel za svého viceprezidenta jmenovat svého dlouholetého spolupracovníka Isfiandra Rahíma Mašáje a ze své vlády vyhodil několik ministrů, kteří s touto nominací nesouhlasili. Parlament mu ale pohrozil, že jeho vládě nedá důvěru, a tak Ahmadínežád vyhozené ministry opět přijal zpět.

Podle některých poslanců se Ahmadínežád snaží zaplnit místa ve své jednadvacetičlenné vládě svými stoupenci, nicméně kvůli povolebním nepokojům a po debaklu s Mašájím se počty jeho příznivců smrskly natolik, že nemá po ruce dostatek kvalifikovaných odborníků pro obsazení ministerstev. Příkladem může být někdejší ministr financí Masúd Mirkazámí, jehož jmenování do čela resortu ropného průmyslu vyvolalo rozpaky, neboť Mirkazámí nemá s těžbou ropy žádnou zkušenost.

Ahmadínežád Bahonárovo varování odmítl a prohlásil, že „všechny své experty prozkoušel". Není jasné, zda s tímto postojem uspěje, ale v íránském parlamentu se množí hlasy, že nikoli.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře