Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Irák zřejmě požádá Rusko o pomoc

Stovky íránských vojáků dorazily v uplynulých deseti dnech do Sýrie, aby se zapojily do pozemních operací proti povstaleckým silám na severu Sýrie.

Zatímco se íránští vojáci s bojovníky Hizballáhu přidají k jednotkám syrského prezidenta Bašára Asada a ze vzduchu je podpoří ruské letectvo, Irák zřejmě Rusko požádá o vojenskou pomoc. Myslím si, že otázka nezní zda to bude, ale kdy to bude.

Pokud se ruská vojska nebudou muset fyzicky zapojit do pozemních vojenských operací v Sýrii své letecké údery proti IS, by mohla teoreticky rozšířit také na Irák. Syrská legitimní armáda čítá 300 000 mužů a společně s íránskými vojáky způsobí v syrské válce nepochybně obrat.

  • irak-zrejme-pozada-rusko-o-pomoc


„Koalice v čele s Washingtonem existuje více než rok. Nicméně během tohoto období se území, na kterém vládne Islámský stát, pouze zvětšilo", řekl syrský velvyslanec. Podobnou zkušenost má také Irák. Obě země přestávají věřit Západní koalici.

Rusové se v podstatě netají tím, že nebudou rozlišovat mezi umírněnými povstalci, Syrskou svobodnou armádou a teroristy, jak doposud činil Západ. Jak jsem psal včera, žádná umírněná opozice v podstatě neexistuje. Je jisté, že mezi umírněnými rebely jsou také bojovníci Al Kaídy a jiných teroristických uskupení. Co je nové je úvaha Iráku požádat Rusko o vojenskou pomoc.

Jistě je to nová zpráva, ale dala se očekávat. Pokud budou IS novou koalicí vytlačeni ze Sýrie, kam asi půjdou? Samozřejmě by se tito bojovníci přesouvali právě do Iráku.

Irácký premiér Hajdar Abádí by uvítal ruskou vzdušnou operaci v Iráku, zatím o tom ale s ruským prezidentem Vladimirem Putinem nejednal.

„Putin mi řekl, že Rusko bojuje s Islámským státem v Sýrii, a já mu věřím. Jsem přístupný náletům ruského vojenského letectva proti Islámskému státu v Iráku", cituje televizní kanál France 24 slova Abádího ve svém mikroblogu na Twitteru.

Jak oznámila agentura Reuters, irácký premiér zatím s Putinem o možnosti účasti Ruska ve vzdušné operaci v Iráku nejednal.
Irácký premiér prohlásil, že ho zklamala podpora, kterou iráckým vojskům poskytuje koalice pro boj proti radikální skupině Islámský stát v čele s USA, a zdůraznil přitom nutnost rozsáhlé koalice s účastí Ruska i Íránu, informuje televizní kanál France 24.

Když irácké úřady požádají Rusko o zahájení operace ruského vojenského letectva proti radikální skupině Islámský stát na území Iráku, zhodnotí Moskva politickou a vojenskou účelnost podobných opatření, sdělil RIA Novosti ředitel odboru pro otázky nových výzev a hrozeb ruského MZV Ilja Rogačov.

Víme, že Rusko, Irák, Írán a Sýrie vytvářejí společné informační centrum pro protiteroristické operace proti IS. USA účast odmítly. Rusko, Írán, Irák a Sýrie souhlasily s vytvořením společného informačního centra v Bagdádu pro koordinaci operací proti Islámskému státu. Informace byla potvrzena Iráčany. Myslím, že také proto se dá očekávat brzké pozvání ruského letectva do Iráku.

V boji proti IS/ISIL/ISIS, by tento tah, měl svou logiku. Zdá se, že Rusové mají svůj plán a jsou také na tuto variantu připraveni.
Samozřejmě nejde pouze o vymýcení IS, ale o posílení ruské přítomnosti na Blízkém východě.

Od začátku „syrské“ války bylo více než jasné, že kromě likvidace celé země, tedy Sýrie je cílem Západních zemí rozbít osu Írán-Irák-Sýrie. Teď tyto tři země společně s Ruskem nejspíš plánují spolupráci. 

IS je v současné době jednou z největších hrozeb světové bezpečnosti. Za tři roky se teroristům podařilo zachvátit značnou část území Iráku a Sýrie. Kromě toho se pokoušejí rozšířit svůj vliv v zemích Severní Afriky, především v Libyi. Podle různých hodnocení činí rozloha území, nacházejícího se pod kontrolou IS, až 90 tisíc kilometrů čtverečních.

Nepředbíhejme však dobu a události.

Zdroj: http://cz.sputniknews.com/svet/20151001/1279025.html#ixzz3nKjv2NwO

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Petr Přecechtěl 2015-10-08 11:07
Iz 48:14: Všichni se shromážděte a poslyšte: Kterýpak z bohů tohle předpověděl?
Ten, jehož Hospodin miluje, vykoná jeho vůli s Babylonem, jeho ruka padne na Chaldejce.
Iz 48:15: Já, já sám jsem promluvil, ano, já jsem ho povolal; přivedu ho sem a jeho cesta bude úspěšná.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře