Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Irák zavádí cenzuru knih a internetu

  • censorshipx
Obavy o budoucnost svobody projevu v ničivě „demokratizovaném" Iráku vyvolává vládní plán zkoumat všechny knihy, které mají být do země dovezeny, a zakázat ty tituly, které budou „podporovat sektářství". Pro irácké novináře a spisovatele je to první krok k obnovení tvrdé cenzury, která vládla za režimu Saddáma Husajna, tím spíš, že irácké ministerstvo spojů otevřeně mluví o blokování „nechtěného" obsahu na internetu a o zavírání webových stránek, které podle jeho názoru podporují terorismus.
Oznámení plánů na zavedení cenzury přichází dva týdny poté, co vláda zveřejnila návrh nového zákona, který prý má chránit irácké novináře. Ti se ale bojí, že bude zákon využit

naopak ke konečnému potlačení všeho, co vládě nebude po chuti, neboť zákon mimo jiné počítá se zákazem publikování čehokoli, co by mohlo „sloužit nepřátelům státu", aniž by definoval, kdo ti nepřátelé vůbec jsou, a co znamená jim „sloužit".
Náměstek iráckého ministra kultury Táhir Násir Hmúd k tomu podotkl, že ústava zaručuje svobodu myšlení a svobodu projevu, nicméně že je složité „vybalancovat bezpečnost a demokracii". Jak se zdá, tato rovnováha se naklání ve prospěch vládní kontroly nad všemi informacemi, které se v zemi objeví.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře