Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ibrahim Al-Khalaf: Proč je v Damašku klid ...

  • Syria
Jestliže začneme analyzovat nejaktuálnější dění v arabském světě, což znamená nepokoje, musíme zmínit rozdíly, které jsou mezi tímto děním v Sýrii a v ostatních arabských zemích.

V Tunisu začaly nepokoje v hlavním městě a bylo jasné, že nepokoje se budou soustřeďovat zejména tam, v Egyptě byla situace obdobná - revoluce se zrodila v Káhiře na místě s příznačným - jménem náměstí Tahrir.

V Sýrii je však situace jiná od prvního dne, jelikož nepokoje nezačaly v Damašku, který je přirozeně srdcem režimu a místem sídla státních institucí. Je důležité zmínit, že pokud k Damašku započítáme všechny jeho oblasti tak zabere více než 40% celkové populace, což představuje přibližně 10 milionů osob. Avšak i teď měsíce po vypuknutí nepokojů zůstává hlavní město Sýrie nadále relativně klidné a vzdálené toho, aby se stalo revolučním centrem. Předchozí větu můžeme doslova aplikovat i na druhé největší město Aleppo.

Bez ohledu na různé spekulace napadne nestranného pozorovatele hypotéza: Co když je tohle právě indikátor, že nepokoje nejsou až tak populární, že nejsou spontánní a nevznikly přirozenou cestou? Tato hypotéza zároveň vede k otázce: Kde se vlastně objevily tyto nepokoje a kde jsou geograficky a geostrategicky lokalizované? Závěrem bude dobré, když si označíme pět center nepokojů v Sýrii. Prvním centrem nepokojů je oblast Dara, druhým Banias a okolí, třetím Kamešly a Deir al-Zor, čtvrtou oblastí je Tal Kalah a poslední I dleb společně s Wadi al-Šagrúr.

Čtenáře samozřejmě napadne jaká je asi spojitost mezi zmíněnými oblastmi. První nejdůležitější charakteristikou v Dara je propojení do Jordánska. Druhá oblast Banias je také propojena přeshraničně, jelikož je na pobřeží. Kamešly sousedí s Irákem, konkrétně s oblastí která rebeluje proti systému v Bagdádu. Tal Kalah je v blízkosti libanonské hranice a to přes oblasti Wadi Khalid, která představuje kvazi opozici bezpečnostních státních složek v Damašku. Wadi al-Šagrúr zapadá do této šablony a to ve spojení s Tureckem, které hostilo konferenci "Bratrů" rebelujících proti syrskému režimu.

Myslím, že závěr je nyní nad slunce jasný.

I. Al-Khalaf, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře