Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Gideon Levy: Vzpomínání na holocaust je spásou izraelské propagandy

  • gideon-levy
Izraelští pohlaváři zaútočili před svítáním na široké frontě. Prezident v Německu, premiér s obřím doprovodem v Polsku, ministr zahraničí v Maďarsku, jeho náměstek na Slovensku, ministr kultury ve Francii, ministr informací v OSN a dokonce i drúzský poslanec bloku Likud Ayoob Kara v Itálii. Ti všichni vyrazili do světa, aby pronášeli květnaté proslovy o holocaustu.

Včera byl Den památky holocaustu a izraelská public relations mašinerie se tak nezachovala už roky. Načasování této snahy - ještě nikdy nebylo tolik izraelských ministrů po celém světě najednou - není náhodné: Když svět mluví o Goldstonově zprávě, my mluvíme o holocaustu, jako bychom tím mohli napravit svůj dojem. Když svět mluví o okupaci, my mluvíme o Íránu, jako bychom chtěli, aby svět zapomněl.

Moc to ale nepomůže. Mezinárodní Den památky holocaustu uplynul, projevy budou brzy zapomenuty a zůstane jen depresivní každodenní realita. A Izrael z ní ani s touto mamutí PR kampaní nevyjde dobře.

Těsně před svým odjezdem do Polska promluvil premiér Benjamin Netanjahu v Jad Vašem. „Na světě je zlo," prohlásil. „Zlo musí být vymýceno už od samého počátku." Někteří lidé se „pokoušejí zakrývat pravdu." Ušlechtilá slova pronášená člověkem, který pouhý den předtím, takřka jedním dechem, pronášel zcela jiná slova, slova skutečného zla, zla, které je třeba vymýtit hned v zárodku, zla, které se Izrael snaží skrýt.

Netanjahu mluvil o nové „imigrační politice", která je zlem přímo prolezlá. Zlomyslně hodil do jednoho pytle zahraniční dělníky a zbídačené uprchlíky a varoval, že to oni všichni ohrožují Izrael, snižují naše mzdy, podkopávají naši bezpečnost, přinášejí do země drogy a mění Izrael v zemi třetího světa. Fanaticky podpořil svého rasistického ministra vnitra Eli Jišaje, který přistěhovalce označuje za roznašeče chorob jako jsou žloutenka, tuberkulóza, AIDS a bůh ví co ještě.

Žádný projev o holocaustu nedokáže zastřít tato slova nenávisti a hanobení vůči imigrantům. Žádný projev o holocaustu nedokáže vymazat xenofobii, která v Izrael zvedá hlavu, a to nejen na extrémní pravici, jak tomu je v Evropě, ale i v řadách samotné vlády.

Máme premiéra, který mluví o zlu, ale buduje zdi, které mají zabránit válečným uprchlíkům zaklepat na bránu Izraele. Premiéra, který mluví o zlu, ale nese podíl na zločinu už čtvrtý rok trvající blokády Gazy, jejíž 1,5 milionu obyvatel živoří v hanebných podmínkách. Premiéra země, jejíž osadníci pořádají pogromy proti nevinným Palestincům, proti čemuž stát prakticky nezasahuje.

Je to premiér státu, který zatýká stovky levicových demonstrantů protestujících proti nespravedlivé okupaci a válce proti Gaze, zatímco dává hromadné amnestie pravičákům, kteří protestují proti usmíření. Ve svém projevu Netanjahu přirovnal nacistické Německo k fundamentalistickému Íránu, což přitom není nic než laciná propaganda. Mluvil o „degradaci holocaustu". Írán ale není Německo, Ahmadínežád není Hitler a klást mezi ně rovnítko je neméně falešné, jako přirovnávání izraelských vojáků k těm nacistickým.

Holocaust nesmí být zapomenut a není potřeba srovnávat ho s čímkoli jiným. Izrael se musí snažit, aby tato vzpomínka žila dál, přitom tak ale musí činit s rukama očištěnýma od veškerého zla, které činí sám. A nesmí přitom vyvolávat podezření, že se cynicky snaží zneužívat vzpomínku na holocaust k tomu, aby vymazal z povědomí své vlastní činy. To se ale bohužel neděje.

Jak krásné by bylo, kdyby si u příležitosti Dne památky holocaustu Izrael udělal čas a zhodnotil své vlastní činy, podíval se sám na sebe a zeptal se, například, proč antisemitismus ve světě posílil zrovna v loňském roce, v roce, kdy jsme házeli bomby s bílým fosforem na Gazu. Jak krásné by bylo, kdyby u příležitosti Dne památky holocaustu Netanjahu ohlásil novou politiku integrace uprchlíků namísto jejich vyhánění, nebo třeba zrušení blokády Gazy.

Tisíce projevů proti antisemitismu nedokážou uhasit plameny zapálené operací Lité olovo, plameny, které ohrožují nejen Izrael, ale celý židovský svět. Do té doby, dokud bude Gaza blokována a Izrael se bude dál utápět ve své xenofobii, budou projevy o holocaustu neupřímné. Dokud bude zlo vládnout v Izraeli, ani svět, ale ani my nebudeme s to akceptovat naše kázání světu, i kdyby si je zasloužil.

 

Publikováno v deníku Haarec

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře