Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Damašek chce spolupracovat s LAS

  • Assad_Speech_AP
Sýrii čekají hluboké politické reformy. Jejich podstata spočívá ve zvýšení počtu stran a ve vytváření reálné opozice, která by hájila zájmy lidu – prohlásil v úterý prezident Bašár Asad. Za tímto účelem bude třeba učinit změny v ústavě. Bašár Asad slíbil, že v březnu tohoto roku uspořádá referendum o změně hlavního zákona země.

Vyjádřil ochotu zahájit dialog s opozicí, pochybuje ale o tom, jestli je na něj připravena opozice. Současně prezident opakoval svou tezi o tom, že krize v zemi vznikla v důsledku spiknutí vnějších sil. Byla kritizována Liga arabských států, jejíž rozhodnutí o pozastavení členství Sýrie přispělo k rozkolu společnosti. Současně prezident Asad řekl, že Sýrie neuzavírá dveře arabským snahám a úsilí, ať je jejich zdrojem kdokoli, jestliže neporušují suverenitu.

V neděli bylo v sídle LAS přijato rozhodnutí o zvýšení počtu pozorovatelů v Sýrii na 300 lidí. Cílem mise je monitoring situace a skoncování s násilím. Vedoucím pozorovatelů je súdánský generál Mohamed Ahmed Mustafa ad Dabí, člověk zásadový a objektivní. Když začal plnit své povinnosti, prohlásil: vyžádá si čas, než úsilí mise přinese plody. Takový postoj nevyhovuje stoupencům aktivního zásahu zvenčí do vnitřních záležitostí Sýrie. Premiér Katáru, šejch Ahmed bin Dzasem Al Tani mimo jiné navrhl, aby byli mezi členy mise zařazeni zahraniční poradci nepodřízení LAS. Damašek tuto iniciativu zamítl, protože ji pokládá za pokus o internacionalizování vnitřní syrské krize.

Teď je důležité, aby se Sýrie vyhnula libyjskému scénáři a vyřešila vnitřní krizi prostřednictvím dialogu úřadů s protestujícími. Právě takový je postoj Ruska a Číny.

Ve Středozemním moři se už měsíc nachází skupina lodí ruského vojenského námořnictva, která koná v tomto regionu cvičení. V Damašku pokládají tuto návštěvu za projev solidarity a morální podpory syrského lidu.

Přítomnost ruské vlajky ve Středozemním moři je důležitá ještě pro to, aby byly nejen zchlazeny horké hlavy, ale aby bylo zabráněno aktivizaci náboženských extremistů, kteří už ukázali sovu sílu v Libyi a Egyptě, také v Sýrii.

 

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012/01/10/63626493.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře